مقالات

آبیاری نوین در استان مازندران

روش های آبیاری نوین علاوه بر جلوگیری از تلفات آب، باعث بالا بردن کیفیت تولید در واحد سطح می شود به طوری که راندمان آبیاری بارانی ۷۰ و آبیاری قطره ای ۹۵ درصد است.در روش آبیاری مزارع به شکل سنتی، روشی که بیشتر زمین های کشاورزی در کشور با این شکل آبیاری می شوند .حتی با صرف هزینه های گزاف تسطیح اراضی ،راندمان آبیاری ۴۰ درصد است.

مازندران از لحاظ آب و هوایی در منطقه معتدل خزری واقع است. میانگین بارش باران در این استان تا یک دهه پیش، بیش از ۸۰۰ میلیمتر بود که در سال‌های اخیر به کمتر از ۷۰۰ میلیمتر رسیده است.

مازندران حدود ۴۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد . با هدف افزایش بهره‌وری مصرف آب در بخش کشاورزی این استان تا کنون نزدیک به ۱۰ درصد از این زمین‌های زیر کشت به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شدنده اند. اجرای طرح‌های نوین آبیاری در زمین‌های باغی و کشاورزی مازندران طی سال‌های اخیر رشد مناسبی داشته است . در حال حاضر نزدیک به ۴۵ هزار هکتار از این زمین‌ها زیر پوشش سامانه‌های جدید آبیاری قرار گرفته است.

در استان مازندران با اجرای سامانه های نوین آبیاری کاهش حداقل ۳۰ درصدی مصرف آب در اراضی کشاورزی را شاهد خواهیم بود. با بهره گیری از آبیاری نوین در بخش کشاورزی می توان از هدر رفت و اتلاف آب جلوگیری کرده و راندمان آبیاری را می توان به میزان قابل توجهی افزایش داد. هر یک درصد بهبود در راندمان آبیاری در بخش کشاورزی معادل ساخت سه سد بزرگ در کشور است.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *