مقالات

استان البرز ؛ ممتاز در عرصه كشاورزي

استان البرز به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و همسايگي با تهران در توليد صنعتي و بازار محصولات كشاورزي و همچنین تحقيقيات علمي نقش ممتازي در عرصه كشاورزي داشته و دارد . همچمنین علي رغم توسعه شهرنشيني و مهاجرت به استان ، استان البرز در زمينه كشاورزي و دامپروري حائز رتبه ممتازي بوده و ظرفيت هاي مناسبي براي توسعه در اين بخش دارا مي باشد.

اراضی زیرکشت محصولات زراعی استان البرز ۳۸۲۴۱ هکتار و اراضی باغی  ۲۴۱۴۱ هکتار می باشد . که سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات زراعی شامل: گندم ، جو ، کلزا ، ذرت علوفه ای ، یونجه و انواع سبزی و صیفی- و سالانه ۵۲۱ هزار تن انواع محصولات باغی از جمله هلو ، شلیل ، انواع آلو ، سیب ، آلبالو ، گیلاس ، گردو و محصولات گلخانه‌ای در این اراضی تولید می‌شود.

شرایط اقلیمی و نواحی عمده کشاورزی :
استان البرز به سبب شرایط خاص جغرافیایی در مناطق مختلف دارای آب و هوای متفاوتی است . که می توان آن را از نظر آب و هوا و اقلیم به ۴ منطقه جداگانه تقسیم نمود:

۱. منطقه شرقی شامل کوهپایه های البرز تا کوه های شمیرانات: که دارای آب و هوایی از مرطوب تا  خشک می باشد.

۲۔ منطقه غربی شامل نظرآباد و ساوجبلاغ که دارای آب و هوای نیمه خشک با تابستان های گرم و خشک و زمستان های نبستاً سرد با متوسط میزان بارندگی حدود ۳۰۰ میلیمتر می باشد. محصولاتی که در این منطقه کشت می شوند عبارتند از: گندم، جو، علوفه، سبزی و جالیزی باغات میوه ( هلو،شلیل، سیب، گلابی، گیلاس، آلو ، گوجه و … ) محصولات گلخانه ای و قارچ های خوراکی۔

۳ . بخش جنوبی شامل اشتهارد که دارای آب و هوای بیابانی است . که به علت مجاورت با منطقه کویر مرکزی دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های کم و بیش سرد است۔ محصولاتی که در این منطقه کشت می شوند عبارتند از: گندم، جو،پنبه محصولات جالیزی، سبزی و صیفی و ذرت علوفه ای، باغات پسته و بادام۔می باشد۔

۴. منطقه شمال غربی شامل طالقان که زمستان های سرد و مرطوب و تابستانهای معتدل ( که از ویژگی های آب و هوای معتدل کوهستانی است ) برخوردار می باشد . متوسط میزان بارندگی در طالقان نیز حدود ۶۰۰ میلیمتر بوده که موجب تنوع پوشش گیاهی در این منطقه گردیده است و دارای محصولات باغی متنوع ‎( گلابی، گیلاس، آلو گوجه ۔..) می باشد۔

محصولات صادراتی استان لرستان

بخش اعظم محصولات این استان  از انواع سبزی و صیفی شامل کرفس، انواع کاهو، فلفل دلمه ای، بادمجان، آندیو، گل کلم، کلم، سیب، انار، لیمو ترش، گریپ فروت و … به مقصد کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، عراق، ترکیه، لیبی، هندوستان، انگلیس،گرجستان، آلمان و کانادا صادر می شوند .

در نهایت نکته حائز اهمیت این می باشد که ، پتانسیل منابع آب کشاورزی استان البرز ۱۸۷۰ میلیون مترمکعب بوده که با توجه به میزان بارندگی استان البرز در مقایسه با سایر استانها ( میانگین بارش در کشور ۲۵۰ میلیمتر می باشد)وضعیت آب در عرصه کشاورزی نسبت به میانگین استانهای کشور وضعیت نسبتا بهتری داشته است . که با استفاده بهینه از آب و اجرای سیستم های نوین آبیاری می توان بر نگرانیهای موجود از کم آبی غلبه نمود .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *