مقالات

استان خراسان شمالی نیازمند سیستم‌های نوین آبیاری

همانطور که درمقالات قبلی به آن اشاره شد ، استان خراسان شمالی یکی از استان های با ظرفیت بالای کشاورزی در کشور می باشد. از این رو یکی از نیازهای ضروری خراسان شمالی ،  بهره مندی از سیستم‌های نوین آبیاری و تقویت طرح‌های آبخیزداری است.

خراسان شمالی دارای ۳۴۴ هزار هکتار اراضی دیم و آبی است که ۹۵ هزار هکتار آن مستعد آبیاری نوین می باشد .  (اراضی کشاورزی زراعی و باغی که در مجاورت رودخانه ها، چاه، قنات و چشمه باشند و حق آبه نیز داشته باشند، مستعد برخورداری از سیستم های نوین آبیاری هستند. )اما روند تجهیز زمین های کشاورزی به این نوع سامانه ها کند است. در حالی که برای استفاده درست از منابع آبی چاره ای جز توسعه آن نیست.

خراسان شمالی در سال‌های اخیر با خشکسالی مواجه است و اجرای طرح های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی این ناحیه در اولویت قرار گرفت . به همین منظور در چند سال گذشته تاکنون ۳۹ هزار هکتار اراضی استان (معادل  ۳۰ درصد کل اراضی آبی استان و۴۰ درصد اراضی مستعد به سیستم آبیاری نوین) به سامانه آبیاری نوین تجهیز شدند. که راندمان آبیاری را از ۳۷ درصد به ۴۵ درصد افزایش داد. که با اجرای طرح های آبیاری نوین راندمان آبیاری متوسط تا ۷۵ درصد افزایش یافته است.

معیارهای اصلی انتخاب  سیستم های نوین آبیاری شرایط اقلیمی نوع منابع آبی، خاکی و گیاهی هستند.  تاکنون در خراسان شمالی به ترتیب شهرستان های شیروان، فاروج و اسفراین بیشترین سطوح کشاورزی برخوردار از این سیستم ها را به خود اختصاص داده اند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *