مقالات

استان سیستان و بلوچستان قطب محصولات گرمسیری

استان سیستان و بلوچستان ظرفیت های نادیده گرفته شده فراوانی دارد و وجود میوه های منحصر به فرد یکی از آنهاست. این استان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر بفرد و مرکبات دارد.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی کشور واقع شده و پس از کرمان دومین استان پهناور در کشور به حساب می‌آید. همانطور که به آن اشاره شد، این استان با داشتن موقعیت راهبردی، ترانزیتی، کشاورزی و باغبانی به ویژه میوه‌های استوایی، گرمسیری و صنعت در حال رشد توانایی‌ها و افزایش ظرفیت برای توسعه و آبادانی است.

از لحاظ طبقه‌بندی اقلیمی استان سیستان و بلوچستان در ناحیه بیابانی و خشک قرار گرفته است؛ ولی منطقه جنوبی آن به دلیل مجاورت با دریای عمان، اقلیمی متفاوت را تجربه می‌کند.

مهم‌ترین محصولات باغی استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان بزرگ‌ترین تولیدکننده نهال میوه‌های گرمسیری در جنوب شرق کشور است .که به 9 استان دیگر نهال صادر می‌کند. خرما، موز، مرکبات، انبه، پاپایا، چیگو، پسته و انگور یاقوتی از میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری این استان هستند.

علاوه بر ميوه‌هاي گرمسيري منحصر به فرد، مركبات اين استان شامل ترنج، پرتقال، گريپ فروت و نارنگي، انواع انار و ميوه‌هاي جاليزي نيز از ديگر محصولاتي هستند كه با کیفیت بالا در این استان تولید می شوند .

رتبه نخست تولید خرمای کشور و تأمین نهال استان و کشور از دیگر ظرفیت‌های بی‌نظیر سیستان و بلوچستان است. همچنین پسته دشت گوهركوه شهرستان خاش نيز از انواع خاص پسته است كه در ساير نقاط ايران از اين نمونه ديده نمي‌شود . اما استان سیستان وبلوچستان از تولید کنندگان این رقم پسته در کشور است .

مهم‌ترین گیاهان دارویی خودرو در استان سیستان و بلوچستان

 در این استان 300 گونه گیاهی از حدود 1200 گونه قابلیت مصرف دارویی داشته و دومین استان کشور به لحاظ تنوع گیاهی است. این استان فروشگاه گیاهان دارویی نادر و کمیاب است؛ گزروغن، پنیرباد، آنقوزه، کنار، بادام کوهی، آلوورا، مریم گلی، گون، پونه، ایشویک، درخت مسواک، علف مار، مارموتک، ریواس، موسیر، زیره سیاه، گلدِر، خارشتر، خارمریم، گل گندم، خارخاسک، شاتره، بید، مور پنیرک، بومادران، پنج انگشت و بارهنگ از جمله گیاهان دارویی خودروی این منطقه است.

گیاهانی مثل حنا، چای ترش، زیره سبز، شنبلیله، گلرنگ، زعفران، گل محمدی، عناب، کارلا، رازیانه، فلوس، کرچک، اکالیپتوس، به لیمو و آلوورا به صورت زراعی در سطح بیش از 5 هزار هکتار این استان کشت می‌شود. این استان در سطح زیر کشت و تولید برخی از این گیاهان مثل کُنار، چای ترش و حنا رتبه نخست کشور را دارد.

پسته، خرما ، انگور ، گشنیز ، نخود و محصولات گلخانه‌ای نظیر گوجه ، بادمجان و پیاز عمده محصولات صادراتی در این استان هستند . که مقصد محصولات کشاورزی صادر شده از استان سیستان وبلوچستان کشورهای افغانستان،  پاکستان، عراق، ترکیه، روسیه،  آذربایجان، کشورهای عربی،  می باشد .

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *