مقالات

استان هرمزگان ؛ مقام اول توسعه آبیاری نوین کشور

بیش از دو دهه از خشکسالی در استان هرمزگان می‌گذرد . تلاش‌های بسیار برای مقابله با این معضل در حوزه کشاورزی طی سال‌های اخیر منجر به توسعه سامانه های نوین آبیاری(قطره ای) شده است .  به نحوی که استان هرمزگان در بین استانهای کشور مقام اول در زمینه توسعه آبیاری نوین را کسب و درصدر دیگر استان های کشور قرار دارد .

آبیاری تحت فشار از سال ۱۳۷۰ در استان هرمزگان کلید خورد . از همان سال اجرا و توسعه این طرح در اولویت سازمان جهادکشاورزی این استان قرار گرفت و تبدیل به یکی از پیشروترین استان‌ها در اجرای طرح آبیاری نوین شد . به نحوی که بیش از ۷۰ درصد از اراضی باغی و زراعی آن به سامانه آبیاری نوین مجهز شد . که این عدد ۲ برابر میانگین کشوری را شامل می‌شود .

از ۱۵۶هزار و ۵۰۰هکتار سطح آبی  زمین های کشاورزی در هرمزگان تاکنون ۱۱۸هزارهکتار به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است . این بدین منطور است که ، بیش از ۹۹درصد از زمین های باغی و زراعی در هرمزگان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده است . که باعث آبیاری در این استان با حدود ۲۰درصد بیشتر از میانگین متوسط کشوری است. آبیاری تحت فشار بیشتر در شهرهای میناب، رودان، حاجی آباد و بندرعباس که بیشترین سطح زیرکشت محصولات زراعی و باغی استان یعنی معادل ۶۰ درصد را به خود اختصاص داده‌اند، انجام می‌شود.

ارتقای راندمان بهره وری آب، کاهش هزینه های کارگری، بهره گیری از فن آوری روز برای افزایش تولید و صرفه جویی در مصرف آب از مهم ترین مزایای اجرای سامانه های آبیاری نوین است .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *