مقالات

اقتصاد شهرستان خرمشهر بر پایۀ کشاورزی

شهرستان خرمشهر در منتهی الیه جنوب غربی جلگه خوزستان در محل ملتقای رود كارون و اروند در نزدیكی منطقه استوایی قرار گرفته است . که با شهرستان‌های آبادان از جنوب شرق، شادگان از شرق و اهواز از شامل و همچنین با کشور عراق از غرب هم‌مرز است.

خرمشهر داراي 29 هزار هكتار اراضي كشاورزي است و محصولات گندم، جو، شلتوك، خرما، سبزي و صيفي از اين زمين هاي كشاورزی بدست مي آيد. سالانه افزون بر78هزار تن محصولات كشاورزي، دامي و شيلاتي در خرمشهر توليد مي شود. که در ادامه به بخش کشاورزی در این شهرستان خواهیم پرداخت . با ما ، رسان آب همراه باشید .

اقلیم و آب و هوا خرمشهر

آب و هوای این شهرستان تحت تأثیر بادهای خشک و گرمی است که از عربستان می‌وزد. نم نسبی در این منطقه به سبب نزدیکی به اروند‌رود و خلیج فارس بالا ست، اما میزان رطوبت و ابر با توجه به بالا بودن درجۀ حرارت برای بارندگی کافی نیست و میزان بارش در آنجا کم است. درجۀ حرارت در شهرستان خرمشهر در بیشتر ماههای سال بالا ست و گاهی به ˚۵۰ سانتی‌گراد می‌رسد .

اقتصاد شهرستان خرمشهر بر پایۀ کشاورزی، دامداری، ماهیگیری، صنایع ماشینی و دستی و بازرگانی استوار است . خرمشهر در قسمت جلگه‌ای استان خوزستان واقع شده، و از نظر کشاورزی بسیار حاصلخیز است. عمده‌ترین محصولات کشاورزی این شهرستان اینها ست: نیشکر، چغندر قند، خرما و مرکبات. همچنین در این شهرستان گندم، جو، برنج و انواع تره‌بار نیز به دست می‌آید . شرایط آب و هوایی و خاک مناسب سبب شده است که درختان نخل بسیاری در آنجا پرورش یابد.

آبیاری زمینهای کشاورزی در شهرستان خرمشهر به وسیلۀ رودخانه‌های کارون و اروند انجام می‌شود که یا به کمک جزر‌و‌مد رود کارون و یا به وسیلۀ تلمبه، آب رودخانه را به زمین کشاورزی می‌رسانند .

فعالیت کشاورزی  خرمشهر

شهرستان خرمشهر ازجمله شهرهای پر آب کشور به جهت گسترش فعالیت‌های کشاورزی است . اما متاسفانه تاکنون تنها سطح اندکی از زمین‌های مستعد در شهرستان خرمشهر زیر کشت درختان میوه،  خرما و نهال کاری درختان مختلف است. وجود پاره‌ای از باغات کوچک از قبیل موز، انار، انجیر و مرکبات نشان می‌دهد که این ناحیه به لحاظ باروری محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری بسیار مستعد  است. همچنین با توجه به نوع اقلیم ناحیه امکان کشت و بهره‌برداری محصولات، دوبار در طول سال نیز وجود دارد.

باغداری یکی از مشاغل موجود در شهرستان خرمشهر است که قابلیت توسعه دارد.  در خرمشهر مقدار قابل مشاهده‌ای مرکبات، انگور و میوه‌های دیگر در باغ‌های این شهرستان به عمل آمده است.

برخی محصولات کشاورزی خرمشهر

خرما یکی  از محصولات باغی است که با شرایط آب‌وهوایی این شهرستان مطابقت دارد. در نخلستان‌های این منطقه خرماهای متنوعی از جمله برحی، بریم، استعمران، زاهدی، گنطار و چندین نوع دیگر تولید می‌شود ، که قابلیت توسعه دارد. گسترش نخلستان‌های خرما باتوجه به سود مناسب و تجربه ساکنین شهرستان می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد.

همچنین تولید سبزیجات و صیفی‌جات به صورت آزاد با توجه به کیفیت بالای محصولات تولیدی و بازار فروش مناسب، از جمله دیگر مزیت های شهرستان خرمشهر به حساب می آید.

از جمله گیاهان دارویی قابل کشت در این شهرستان می توان به چای ترش، نعنا فلفلی، گل‌گاوزبان، آویشن، بادرنجبویه، رزماری، اسطوخودوس، بابونه و مورد معطر اشاره کرد .که قابلیت کشت در شهرستان خرمشهر را دارد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *