مقالات

الگوی کشت پاییزه در استان لرستان

برای هر استان با توجه به اقلیم، میزان بارش و همچنین میزان زمین‌های دیم مود در آن منطقه الگویی برای کشت پاییزه در نظر گرفته شده است . استان لرستان نیز از استان های موفق در این زمینه است که در حال حاضر در حال حاضر ۶۰ درصد کشت پاییزه این استان استان براساس الگوی کشت اجرا می شود .

سالانه به طور میانگین بیش‌از ۴۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان لرستان زیر کشت پاییزه گندم، جو، کلزا، کاملینا، گلرنگ و نخود می‌روند. کشت پاییزه در استان لرستان  از اواخر شهریور ماه  آغاز می شود و تا اواخر آذرماه ادامه دارد . که زمان کشت کلزا نسبت به گندم جلوتر بوده و از مناطق شمالی، معتدل و سرد آغاز می‌شود . کشت کلزا از اواسط شهریور در مناطق سردسیر استان لرستان شروع می شود و تقریبا تا اواخر آبان ماه در مناطق گرمسیر ادامه دارد.  شروع کشت گندم نیز از اواسط مهر ماه آغاز می شود و معمولا تا اواخر آذر ادامه دارد.

از این میزان سطح زیر کشت  در استان  لرستان ۴۵ هزار و ۴۳۵ هکتار به گندم آبی و ۱۹۲ هزار و ۶۰۰ هکتار به گندم دیم اختصاص دارد . همچنین ۷۴۰۰ هکتار برای جو آبی و ۱۳۹ هزار و ۴۰۰ هکتار برای جو دیم اختصاص می یابد  .

در فصل پاییز سالانه بین ۸۰ هزار تا صد هزار هکتار از اراضی استان به کشت نخود  ،  ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار به کشت کاملینا و ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتاربه کشت  گلرنگ اختصاص داده می‌شود . که رتبه نخست سطح زیرکشت و تولید کلزا در لرستان را به شهرستان سلسله اختصاص دارد .

در نهایت با توجه به اینکه در کشت پاییزه میزان نزولات جوی بالا بوده میزان آبیاری به طرز قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند لذا بهتر است که برای حفاظت از منابع آبی کشور کشت پاییزه را در لرستان گسترش یابد .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *