مقالات

انقلاب کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد زمانی از کمترین امکانات و تجهیزات در زمینه کشاورزی برخوردار بود . اما  در دهه های گذشته ، در حوزه کشاورزی دستاوردهای بسیاری کسب کرد تا زمینه را برای استقلال و خودکفایی استان در زمینه تولید مواد غذایی فراهم کند.

بنابراین می توان این ادعا را داشت که در بخش کشاورزی این  استان انقلاب شده است. چرا که کشاورزی در این استان به صورت سنتی و به صورت روزمرگی و معیشتی برای خانواده ها بود . ولی اکنون کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد به سمت مکانیزه شدن حرکت کرده است که رشد بسیاری نیز داشته هست .

بر اساس آمار موجود ، سرجمع تولیدات این استان در چند دهه قبل ، تنها ۱۰ تن بود. که اکنون سالیانه حدود یک میلیون تن محصول کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید و روانه بازارهای مصرف می‌شود . همچنین سطح زیر کشت باغات تجمعی با رشد ۱۶ برابری نسبت به قبل ، از ۲ هزار و ۶۳۰ (هکتار) به ۴۱ هزار هکتار رسیده است . که همه این ها نشان دهنده انقلاب دربخش کشاورزی این استان می باشد .

اقلیم  ومنابع آبی استان کهگیلویه و بویراحمد 

اقلیم استان کهگیلویه و بویراحمد به دو منطقه سردسیر و گرمسیر تقسیم میشود:

سردسیر:  این مناطق عموما پر بارش و پر از جنگل‌های انبوه بلوط، بن یا بنه بادام و….. است. میانگین بارندگی در این مناطق بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر در سال است، بارش ها از اوایل فصول سرما تا اوایل فصول گرم سال ادامه پیدا میکند .این مناطق شهرستان‌های بویراحمد، دنا، مارگون و شمال شهرستان‌های کهگلیویه و گچساران را در بر میگرید.

گرمسیر :   بارش این مناطق بین  ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی متر در سال متداول است. در این مناطق پسته کوهی به وفور پیدا میشود. این مناطق شامل شهرستان‌های گچساران، کهگیلویه ، باشت، بهمئی و لنده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد معروف به سرزمین رودخانه های خروشان با وجود تولید ۱۰ درصد از روان آب های کشور ،۵۷ رودخانه به طول یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر و۱۱ هزار کیلومتر آب راه ،دارای ظرفیت های خوبی در حوزه منابع آبی است . بشار، مارون و زهره از مهمترین رودخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد هستند.

زیرکشت کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد 

در مجموع در استان کهگیلویه و بویراحمد ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که ۷۰  درصد از آن به‌صورت دیم کشت می‌شود و ۳۴هزار هکتار آن به شکل آبیاری نوین انجام می شود. از این میزان زیر کشت سالیانه ۹۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود. که محصولات زراعی، جالیزی، سبزیجات و صیفی جات از جمله این محصولات هستند .

مهمترین تولیدات کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد سیب، گندم، میوه های هسته دار تابستانی، مرکبات، انگور، عسل، گردو و محصولات دامی می باشد . که  یکی از مهمترین محصولات جالیزی این استان گوجه فرنگی است  .که کشت پاییزه آن در زمینهای کشاورزی مناطق گرمسیر استان انجام می شود .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *