مقالات

باشت و بخش کشاورزی آن

باشت در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویر احمد قرار گرفته  است .باشت از شهرهای تاریخی ایران بوده که پیشینه آن به دوره عیلامی ها بر میگردد.این شهر از آب و هوای معتدل و کشاورزی و د امداری و باغداری برخوردار است. به نحوی که در دشت‌های آن برنج نیز به وفور کشت می‌شد ولی در طول یک دهه گذشته با خشکسالی مواجه شد و در حال حاضر ذرت کشت می‌شود. شهر باشت دارای آب و هوای مدیترانه ای است.

مردم باشت به زبان لری صحبت میکنند.جمعیت این شهر 17743 هزار نفر بوده است که هفتمین شهر پر جمعیت استان کهگیلویه و بویر احمد است. در این مدت ۴۰ هزار تن محصول باغی،۳۵ هزار تن سبزی و صیفی و همچنین ۲۵ هزار تن محصول زراعی در باشت تولید و روانه بازارهای مصرف شده است. از مهمترین محصولات تولیدی بهره برداران حوزه کشاورزی برنج،  گندم ، ذرت لیمو ترش در باشت است.امسال بدلیل خشکسالی کشت برنج در این شهرستان ممنوع شده است. ۷۵۰ هکتار از مزارع باشت به کشت ماش،۷۰۰ هکتار ذرت دانه ای، ۳۵۰ هکتار ذرت علوفه ای،۱۵۰ هکتار خیار و ۱۵۰ هکتار کنجد در کشت بهاره امسال انجام می شود. تعداد بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان باشت هشت هزار نفر است که این تعداد بهره بردار در زمینه باغداری، زراعت، زنبورداری و دامداری فعالیت می‌کنند.

دامداری

با توجه به گستردگی مراتع در این شهرستان ، دامداری، پتانسیل های لازم برای توسعه را دارد. البته دامداری بیشتر به صورت سنتی رایج است که بازده پایینی دارد؛ لذا صنعتی سازی آنها باعث توسعه اقتصادی این حوزه می‌شود. مردم این شهرستان در زمینه دام سبک بیشتر گوسفند بومی و افشاری پرورش می‌دهند و پرورش این دام ها هچنان قابلیت توسعه را دارد؛ زیرا استقبال مردم از دام سبک بیشتر بوده، هزینه های کمتری نسبت به دام سنگین دارد و اگر تلفات هم داشته باشند ضرر کمتری می‌رسانند.

باغداری

بخش باغداری به دليـل تـأمين غـذاي مـورد نيـاز جامعه يكي از مهمترين حوزه هاي اقتصادي كشور محسوب مي شود. اين بخش از يك سو سـهم بـالايي در ارزش افزوده اقتصاد كشور دارد. توسعه کاشت گوجه و خیار نیز از جمله کسب و کارهایی است که در صورت سرمایه گذاری، به سبب وجود بازار مصرف همیشگی، رشد و سوددهی خوبی خواهد داشت.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *