مقالات

باغ‌ملک از مستعد‌ترین شهرستان‌های خوزستان در کشاورزی

شهرستان باغ‌ملکباغ ملک، یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است و مرکز آن شهر باغ‌ملک می‌باشد. این شهرستان از شمال و شرق به شهرستان ایذه، جنوب شرق و جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از غرب و شمال غرب به شهرستان‌های رامهرمز، هفتگل و مسجدسلیمان محدود می‌شود.

این شهرستان تقریباً در شرق استان خوزستان و در ارتفاع ۹۱۷ متری از سطح دریا واقع شده ‌است  . نسبت به سایر شهرستانهای استان خوزستان، هوای متعادل و بعضاً سرد دارد .  بيش ترين درجه حرارت در مركز اين شهرستان در تابستان ها به 42 درجه بالاي صفر و كم ترين آن در زمستان ها به صفر درجه مي رسد. ميزان باران ساليانه اين شهرستان به طور متوسط 500 ميلي متر است.شهرستان باغ ملك منطقه اي كوهستاني است كه از كوه هاي بادرنگان در شمال و كوه هاي زرين و ديوانه در جنوب تشكيل شده است. مهم ترين پوشش گياهي منطقه را بلوط و افرا تشكيل مي دهند . از گياهاني كه كاربرد دارويي و صنعتي دارند؛ گل گاوزبان، خاكشير و گون كتيرا و پوشش گياهي مخصوص دام در اين منطقه مي رويند.

كشاورزي،‌باغ‌داري، زراعت و دام‌داري مهم ترين شغل مردم شهرستان باغ‌ملك است. ازمحصولات كشاورزي آن‌ها گندم، جو، برنج، بنشن، انواع ميوه، خرما و از توليدات بخش دام‌داري، فرآورده هاي لبني و پشم و دام زنده را مي‌توان نام برد. شهرستان باغملک ۵۵ هزار هکتار سطح زیر کشت آبی و دیم دارد . که سالانه ۲۱۰ هزار تن انواع محصولات زراعی و ۲۳ هزار تن محصولات باغی از آن بدست می آید. با توجه به هوای معتدل در بخش مرکزی، هوای سرد در شمال شهرستان و هوای نسبتا گرم در جنوب شهرستان، باغ ملک یکی از مستعد‌ترین شهرستان‌های استان خوزستان در حوزه کشاورزی است.

باغداری و کشت گلخانه

باغداری یکی از حوزه‌های رایج بخش کشاورزی در شهرستان باغ‌ملک است.شهرستان باغ‌ملک نسبت به کلیت استان خوزستان از مقدار زیادی آب و همچنین اقلیم معتدل و خنک تری برخوردار است . همین عوامل سبب شده‌اند که تنوع و گستردگی محصولات باغی تولیدی در این شهرستان بیشتر باشد. در حال حاضر وجود رودخانه های دائمی و فصلی و همچنین غنی بودن منابع آب زیرزمینی در این منطقه موجب شده است که ظرفیت های بالایی برای راه اندازی طرح های باغداری در این شهرستان وجود داشته باشد .

شهرستان باغ‌ملک از دیرباز خاستگاه تولید انار بوده است و همگان و به ویژه خوزستانی ها این شهرستان را با نام این میوه بهشتی می شناسند. این شهرستان از مراکز تولید این میوه با کیفیت در خوزستان شناخته شده است. این میوه در حاشیه مزارع یا در باغ مرکبات این شهرستان به‌ صورت ارگانیک تولید می شود. بیشترین کشت انار در بخش مرکزی و حاشیه رودخانه انجام می شود که تأمین آب آنها از رودخانه دائمی رود زرد و مقداری هم از چشمه ها و قنات تأمین می شود .  برای گسترش باغات انار در این مناطق از شهرستان ظرفیت بیشتری وجود دارد.

شهرستان باغ‌ملک یکی از شهرستان های پیشرو در زمینه احداث گلخانه است و انواع محصولات گلخانه ای در آن تولید می شوند. اخیراً صیفی جاتی نظیر توت فرنگی، خیار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و معمولی، بادمجان، انواع سبزیجات و گل و گیاه زینتی در گلخانه های این شهرستان تولید شده است. قابل ذکر است که این شهرستان در استان خوزستان مقام اول را در زمینه تولید محصولات گلخانه ای دارد. وجود شرایط مساعد اقلیمی، منبع آبی و برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی کشت های گلخانه ای از عوامل موفقیت گلخانه داران این شهرستان است. با وجود گستردگی فعالیت در این زمینه، اما همچنان ظرفیت شهرستان برای راه اندازی گلخانه های جدید بالاست .

زراعت

بخش زراعت در حوزه کشاورزی، در روند رشد و توسعه اقتصادی شهرستان باغ‌ملک نقش‎های متعددی بر عهده دارد که از جمله مهم‎ترین آن‎ها می‎توان تأمین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تأمین نهاده‎هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش‏های صنعتی از قبیل کودها و سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی را نام برد. این شهرستان ظرفیت‌های زیادی در این زمینه دارد .

استان خوزستان پس از استان های گیلان و مازنداران با تأمین ۹ درصد برنج کشور سومین استان از نظر تولید برنج با کیفیت است و شهرستان باغملک سهم بسزایی در تولید برنج این استان دارد. مهم‌ترین مناطق کشت برنج در این شهرستان بخش‌های صیدون و میداوود هستند که البته کشاورزان این مناطق در این سال‌ها با کمبود آب مواجه شده‌اند؛ به طوری که با توجه به ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان زندگی و معیشت شالی‌کاران در این منطقه به خطر افتاده است. نوع برنجی که در این شهرستان کشت می‌شود، «چمپا محلی» و «عنبربو» است. در صورتی که منابع آبی به صورت مطمئن برای کشت برنج در این منطقه در دسترس باشد، کشت آن دارای مزیت خواهد بود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *