مقالات

برازجان یکی از قطبی های کشاورزی بوشهر

برازجان ، مرکز شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر است.برازجان بزرگترین شهر استان بوشهر و دومین شهر پر جمعیت این استان می باشد . که بر سر راه ارتباطی و بازرگانی  شیراز -کازرون – بوشهر و در ارتفاع 80 متری از سطح دریا قرار دارد .این شهرستان دارای آب و هوای گرم و خشک است .نزدیکی به دریا هم یکی از علت هایی است که مصرف ماهی و میگو در برازجان زیاد است.

کشاورزی 

بحران منابع آبی خصوصا در بخش کشاورزی بعنوان یک نگرانی مهم محسوب میشود.این در حالیست که امروزه کمبود آب یکی از عمده ترین عوامل بازدارنده در تولید محصولات کشاورزیست و نقش مهمی در عدم تحقق امنیت غذایی دارا می باشد. با توجه به کاربرد رویکرد کیفی از مصاحبه‌های نیمه ساختار یافته با 17 نفر از کشاورزان شهرستان دشتستان(برازجان) به عنوان یکی از مناطق کشاورزی با اقلیم خشک آسیب دیده از خشکسالی‌های اخیر در جنوب ایران استفاده شده است.بر اساس تجزیه و تحلیل عواملی مانند افزایش سطح زیر کشت، کشت محصولات آب ‌بر توسط کشاورزان،گرمی هوا طی سالهای اخیر ، خشکسالی‌های اخیر،عدم ارائه تسهیلات و فرهنگ نادرست مصرف آب بعنوان مهم ترین موانع حفاظت آب از دیدگاه کشاورزان بوده اند.

بنابراین جهت خارج شدن از این قبیل مشکلات عوامل شناسایی و در6  قالب سازوکار انسانی، ذهنی، محیطی، حمایتی، نظارتی و قانونی و اقتصادی دسته‌بندی و تحلیل می شوند.طرح کشاورزی حفاظتی در سطح هزار هکتار از زمین های زراعی آبی و دیم شهرستان برازجان در حال اجراست.قرار است در سال زراعی  جاری 500 هکتار از اراضی کشاورزی دیم و 500 هکتار آبی در شهرستان دشتستان به زیر کشت حفاظتی رود.

شهرستان برازجان بعنوان یکی از قطبی های کشاورزی استان بوشهر شناخته می شود . اما در این سال ها در کنار شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه، فرسایش قابل توجه خاک و انسان‌ها نیز با عملکرد خود توان زمین را گرفته اند . به نحوی که از هر هکتار به طور تقریبی ۱۷ تن فرسایش اتفاق می افتد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *