مقالات

بروجن و عملکرد آن در بخش کشاورزی

بروجن مرکز شهرستان بروجن و دومین شهر بزرگ استان چهار محال بختیاری است که وسعتی حدود 580 کیلومتر دارد.ارتفاع این شهر از سطح دریا 2228 متر است که از لحاظ اقلیمی دارای شرایط نیمه مرطوب و تابستانی معتدل و زمستان بسیار سرد می باشد. حداقل مطلق دمای این ایستگاه به ۳۶- درجه می‌رسد و حداکثر مطلق دمای مشاهد شده به ۳۶ درجه سانتیگراد بالغ گردیده است.

بروجن دارای دو فصل خشک و مرطوب است .فصل خشک آن از خرداد تا شهریور ادامه دارد و فصل مرطوب آن از مهر ماه آغاز و تا اردیبهشت ادامه دارد.این شهرستان یکی از مرتفع ترین شهرهای کشور است . این ویژگی باعث شده بروجن از جهت محیط زیست حیوانی و گیاهی بسیار غنی و پر جاذبه باشد.اهالی آن به زبان فارسی با لهجه بروجنی تکلم دارند، بومیان بروجنی بخش بزرگی از شهرهای فارس زبان لهجه دار چهارمحالی را تشکیل می‌دهند که با توسعه و مهاجرت‌ها به بروجن همچون شهرکرد در سالیان اخیر اقلیتی هم به زبان بختیاری و ترکی قشقایی صحبت می‌کنند.

دامداری

دامداری در بروجن به صورت پرورش دام سبک و سنگین انجام میشود که پرورش دام سبک به دلیل پایین بودن ریسک پرورش، مزیت قابل توجهی دارد. در زمینه پرورش دام سبک می‌توان نژادهای مختلف را با هدف تولید شیر و گوشت پرورش داد.در بروجن پرورش گوسفند و بره از بز بیشتر است. بز سانن یک نژاد شیری پرتولید است که نسبت به بزهای بومی، تولید شیر بیشتری دارد و می‌تواند بخشی از نیاز کشور به شیر و پروتئین حیوانی را تأمین نماید. نرخ تبدیل مواد خوراکی به شیر در بزهای سانن بالاتر می‌باشد که این امر موجب افزایش بازدهی بز سانن از خوراک مصرف شده توسط آن می‌شود.

زراعت

کشاورزی در شهرستان بروجن در گذشته رونق خوبی داشته است؛ ولی در حاضر بدلیل کم آبی کشاورزی کم رونق شده است.  در حالیکه کشت محصولات دیمی در حال گسترش است.گندم و جو از جمله محصولات زراعی بروجن هستند که قابلیت افزایش تولید آنها وجود دارد. تولید حبوبات نظیر لوبیا، عدس، نخود و ماش در بروجن به دو صورت دیمی و آبی انجام می شود.تولید دیمی حبوبات بدلیل کم آبی ارزش بیشتری دارد. گیاهان علوفه‌ای نظیر یونجه و ذرت علوفه‌ای که در شهرستان تولید می‌شود به دلیل رونق دامداری در شهرستان افزایش سطح زیر کشت این محصولات مزیت دارد. لازم به ذکر است تولید این محصولات به آب زیادی نیاز دارد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *