مقالات

توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از ظرفیت‌های خوب در لرستان

استان لرستان با ۸ .۲ میلیون تن تولیدات زراعی و باغی ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه کشاورزی دارد. تولیدات کشاورزی و باغی در لرستان نقش مهمی در بخش کشاورزی و امنیت غذایی در کشور ایفا می‌کنند . توسعه سامانه‌های نوین آبیاری یکی دیگر از ظرفیت‌های خوب در لرستان است.همانطور که می دانیم توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از مواردی است که در ارتقا بخش تولیدات کشاورزی و باغی، امنیت غذایی و بهره وری تاثیر زیادی دارند .  استان لرستان نیز  در چند سال گذشته در این حوزه پیشرو بوده و این موضوع نیز مد نظر مسئولان کشوری و استانی قرار دارد.

با وجودی که میزان زمین های آبی این استان معادل نصف متوسط کشوری است ، اما اجرای طرح های توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در این استان موفق بوده است .  از ۱۹۳ هزار هکتار اراضی آبی استان لرستان تاکنون ۵۸ هزار هکتار مجهز به سیستم نوین آبیاری شده اند .( که بیش از ۳۰ هزار هکتار از این سطح طی سال ۹۲ تاکنون و با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان انجام شد.) یعنی ۳۱ درصد از این اراضی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده‌اند ؛ در صورتی که در کشور حدود ۲۹ درصد از اراضی آبی به سامانه‌های نوین تجهیز شده است. بنابراین می توان گفت که لرستان در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری نسبت به میانگین و متوسط کشوری جلوتراست. به طوری که لرستان مقام ششم کشور را در اجرای آبیاری تحت فشار دارد و از استان‌های پیشتاز در بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی است.

در پایان نکته قابل توجه این است که آب یکی از مهمترین چالش‌ها و مولفه‌ها در بخش توسعه کشاورزی لرستان است . که سالانه ۱۴ میلیون مترمکعب معادل ۱۱ درصد کشور در لرستان تولید می شود. بنابراین استفاده از روش های نوین آبیاری برای ارتقا بخش تولیدات کشاورزی و باغی و امنیت غذایی در این استان اهمیت بالایی دارد .

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *