مقالات

دزفول یکی از قطب‌های مهم کشاورزی ایران

شهرستان دزفول از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران است . كه در کنار رودخانه دز، در بخش‌های جلگه‌ای استان خوزستان واقع شده‌است و و از شهرستان های شمالی خوزستان بشمار می‌آید. این شهر در دامنه های زاگرس مرکزی قرار دارد و سابقه تاریخی آن به دوره ساسانیان برمی گردد. آب و هوای دزفول گرم و مرطوب است .دزفول دارای زمستان و پاییزی مدیترانه‌ای است و زیست‌بوم سرسبز آن از پایان زمستان تا ابتدای بهار بسیار دلپذیر است .  گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال به ترتیب تیر و دی هستند. بررسی یک دوره آماری آب و هوایی نشان دهنده آن است که حداقل درجه حرارت دزفول 19 درجه و حداکثر آن 45 درجه سانتیگراد می‌باشد.

وجود رودخانه دز در این شهرستان سبب شده که این شهرستان دارای زمین‌های حاصلخیز خوبی باشد. رودخانه دز چند کیلومتر بعد از دزفول به رودخانه  کارون می‌ریزد . این رودخانه از رودخانه‌های پرآب استان خوزستان است و نام دزفول نیز از اسم همین رود گرفته شده‌است .

شهرستان دزفول به واسطه برخورداری از خاک مناسب و حاصلخیز و آب و هوای معتدل در زمینه کشاورزی و حوزه باغداری پتانسیل های بسیاری دارد . به طوریکه در حال حاضر نیز اقتصاد بیشتر مردم این منطقه به این بخش مرتبط است.

وسعت اراضی قابل کشت منطقه افزون بر 150 هزار هکتار است که حدود 93 هزار هکتار آن قابل آبیاری است . سالانه افزون بر 2 و نیم میلیون تن محصول کشاورزی در این اراضی تولید می‌شود. شهرستان دزفول به عنوان یكی از شهرستان‌های شمالی استان خوزستان نه تنها در استان بلكه در كشور به عنوان یك قطب كشاورزی شناخته می‌شود.

مزیت‌هایی مانند وجود كشاورزانی دارای دانش بالای بومی، وجود مراكز تحقیقاتی و علمی مختص كشاورزی، وجود شبكه آبیاری مدرن در سطح شهرستان و مهم‌تر از همه وجود خاك حاصلخیز باعث شده كه محصولات كشاورزی متنوعی در سطح شهرستان كشت و برداشت شود.

محصولات باغی در دزفول

در شهرستان دزفول انواع گونه‌های مرکبات شامل پرتقال، والنسیا، انواع نارنگی، لیموشیرین، نارنج، گریپ فروت و نیز انواع لیمو ترش تولید می‌شود. 72 درصد مرکبات استان خوزستان از باغات دزفول برداشت می شود. مرکبات دزفول بخصوص پرتقال از سالمترین و مرغوب‌ترین نوع مرکبات کشور محسوب می‌شوند.

تولید بیش از یک میلیون تن انواع سبزی و صیفی جات از سطح 20 هزار هکتار زمین کشاورزی، دزفول را به قطب تولید این محصولات در هر 4 فصل سال تبدیل کرده است. کاهو، کلم، سبزیجات ریزبرگ، بزرگ برگ، خورشتی و… انواع سبزیجات و هویج، شلغم،کدو، بادمجان، خیار، گوجه فرنگی، باقلا، بامیه و… نیز از انواع صیفی جاتی هستند که از باغات این شهرستان راهی بازار مصرف می شوند.

محصولات زراعی در دزفول

دزفول به لحاظ شرایط اقلیمی، آب و خاک مناسب و همچنین کشاورزان فعال، یکی از مناطق و قطب‌های تولید دانه روغنی بخصوص کلزا در استان خوزستان به شمار می‌رود. همچنین این شهرستان مرکز تولید بذر هیبرید کلزا محسوب می‌شود . به این صورت که بیش از ۹۰ درصد نیاز کشور به این نوع بذر در دزفول تولید می‌گردد.

علاوه بر کلزا، شهرستان دزفول در زمینه تولید دانه ی روغنی کنجد نیز ظرفیت های بالایی دارد و این شهرستان جز رتبه های نخست تولید کنجد در کشور است.

استان خوزستان حدود 36 درصد از کل ذرت کشور را تولید می کند و در این میان حدود 10 درصد از این محصول در دزفول تولید می شود . که این آمار نشان دهنده ظرفیت بالای این شهرستان در زمینه ذرت دانه ای و علوفه ای است.

شهرستان دزفول از جمله مناطق دارای پتانسیل بالا برای کشت حبوبات است. که می توان در آن حبوباتی از جمله لوبیا، ماش و عدس را تولید نمود

. با توجه به شرايط آب وهوايي و حاصلخيزي خاك دزفول، سير توليدي اين شهرستان نیز از كيفيت بالايي برخوردار است.

افزون بر 90 درصد توليد بذر شبدر بلسين كشور در شهرستان دزفول توليد مي شود كه از ديگر شاخص هاي برتر كشاورزي اين شهرستان محسوب مي شود.

چغندرقند از جمله دیگر محصولات زراعی بااهمیت در شهرستان دزفول است . که درسطح بالایی از مزارع این شهرستان کشت می شود و محصول به دست آمده جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های قند همدان، اصفهان، اسلام آباد، شهرکرد و شوش ارسال می‌شوند .

اگرچه به کشت گیاهان دارویی به اندازه سایر محصولات زراعی در دزفول توجه نشده است، اما پیش بینی می شود باتوجه به ظرفیت های بالای این شهرستان بتوان در حوزه گیاهان دارویی نیز موفق ظاهر شد. از جمله گیاهان دارویی قابل کشت در دزفول می توان به نعنا فلفلی، شوید، بابونه، گل گاو‌زبان، رزماری، به‌لیمو، کاسنی، همیشه بهار، آلوئه‌ورا، مارتیغال بادرنجبویه، مریم گلی، آویشن، گشنیز، زیره، مورد و علف چای  اشاره کرد .

کشت گلخانه ای در دزفول

در زمینه احداث گلخانه نیز شهرستان دزفول دارای ظرفیت های ویژه ای است. در سال های اخیر گلخانه های بسیاری در این منطقه برپا شده اند که باتوجه به بازدهی و عملکرد مناسب، باعث شده اند تا افراد بسیاری برای سرمایه گذاری در این زمینه راغب شوند. همچنین شهرستان دزفول در زمینه پرورش گل مریم در کشور دارنده ی رتبه اول و در زمینه پرورش گل رز دارنده رتبه دوم کشوری است. گسترش فعالیت های گلخانه داری در زمینه پرورش انوع صیفی جات، نشاء محصولات کشاورزی و گل های زینتی می تواند با سود بالایی مواجه شود و با بهره برداری بهینه از آب و خاک منطقه موجب بهبود عملکرد محصولات تولیدی گردد.

 

محصولات تولیدی این شهرستان تنها به استان های مجاور و مصرف داخلی محدود نمی شود و سالیانه حجم بالایی از این تولیدات راهی بازارهای خارجی می شوند. نکته حائز اهمیت این است که با بهره برداری بهینه از ظرفیت های طبیعی شهرستان می توان بیش از این در زمینه تولید محصولات باغی موفق عمل کرد و زمینه اشتغال بیشتری را مخصوصا برای نیروهای جوان شهرستان فراهم نمود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *