مقالات

دستاوردهای استان البرز در تولید محصولات کشاورزی

استان البرز علی رغم اینکه به استان صنعتی معروف است ،  در حوزه های مختلف کشاورزی قابلیت و ظرفیت های خوبی دارد . این استان با وسعت بسیار کم اما آب و هوای متعادل، خاک مناسب و مکانیزاسیون در کشاورزی توانسته است موفقیت های خوبی به دست آورد .

بالا بودن متوسط تولید در واحد سطح نسبت به متوسط کشوری از شاخص های مهم کشاورزی استان البرز است۔ محصولات کشاورزی استان البرز علاوه بر اینکه از لحاظ کمی در سطح کشور قابل قبول است از لحاظ کیفی بهترین کیفیت و ماندگاری را دارند . این استان از نادرترین استان های کشور است که سبزی و صیفی جات را در تمام فصول دارد. این در حالی است که بعضی استان ها مثل خوزستان که تولید خوبی در سبزی و صیفی دارند ، تنها در 4.5 ماه سال این محصولات تولید می شود .

در مجموع اراضي قابل كشت استان البرز 67 هزار و 225 هكتار است . كه شامل 36 هزار و 895 هكتار اراضي زراعي و 24 هزار و 182 هكتار اراضي باغي می باشد. در استان البرز سالانه حدود 933 هزار تن انواع محصولات زراعي ، 532 هزار تن انواع محصولات باغي  توليد مي شود . که باعث کسب دستاوردهای قابل توجه ای در این استان شده است . که در ادامه به آنها می پردازیم .

دستاوردهای استان البرز در تولید محصولات کشاورزی

از جمله اين دستاوردها كسب رتبه دوم متوسط عملكرد گندم در واحد سطح به ميزان 5 هزار و 696 كيلوگرم در هكتار است كسب رتبه دوم متوسط عملكرد جو در واحد سطح به ميزان چهار و 671 كيلوگرم در هكتار ،  كسب رتبه دوم متوسط عملكرد پنبه در واحد سطح به ميزان سه هزار و 200 كيلوگرم در هكتار می باشد.

از ديگر اين موفقيت كسب رتبه اول متوسط عملكرد گوجه فرنگي در واحد سطح به ميزان 56 هزار و 644 كيلوگرم در هكتار است.
همچنین كسب رتبه اول متوسط عملكرد خربزه در واحد سطح به ميزان 62 هزار و 555 كيلوگرم در هكتار،كسب رتبه اول توليد آلو قطره طلا به ميزان 26 هزار و 606 تن( 57 درصد توليد كل كشور) و كسب رتبه اول توليد هلو با توليد 125 هزار و 993 تن (15 درصد توليد كل كشور) را از ديگر اين دستاوردها برشمرد.
كسب رتبه اول توليد گل لاله با توليد51 درصد گل لاله، كسب رتبه دوم توليد توت فرنگي گلخانه اي به ميزان چهار هزار و 651 تن، كسب رتبه دوم توليد قارچ خوراكي كشور با توليد سالانه 26 هزار تن و كسب رتبه دوم توليد شليل با توليد 59 هزار و 48 تن نیز از ديگر موفقيت هاي كشاورزان البرزي به شمار مي رود .

استان البرز همچنین با داشتن گلخانه های مدرن و شرایط آب و هوایی مناسب  انواع گل های شاخه بریده از انواع گل رز، لیلیوم، گلایل و عروس را پرورش می دهد. طوری که سالانه میلیون ها گل شاخه بریده در استان تولید می شود۔

 

در نهایت آنچه حائز اهمیت می باشد این است که ، البرز در حوزه کشاورزی دانش بنیان و فناوری ظرفیت های زیادی دارد. همچنین توسعه محصولات ارگانیک و کشت گیاهان داروئی و گلخانه ای از ظرفیت های خوب صادراتی این استان در صادرات به کشورهای تراز اول و کسب درآمدهای خوب ارزی برای استان و کشور است۔

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *