مقالات

دشت آزادگان و بخش کشاورزی آن

دشت آزادگان با مرکزیت شهر دشت آزادگان (سوسنگرد) در غرب استان خوزستان واقع شده و از شمال به شهرستان شوش و استان ایلام، از جنوب غرب به کشور عراق و از شرق به شهرستان اهواز محدود می‌شود. ‏

شهر سوسنگرد مرکز این شهرستان و مهم‌ترین شهر آن است . که رودخانه کرخه از شمال آن می‌گذرد و شعبه‌ای از کرخه نیز از داخل شهر عبور کرده و در غرب و جنوب غربی شهر ۲ رود سابله و مالکیه از آن منشعب می‌شوند .  آب و هوای نیمه‌بیابانی در شهرستان دشت آزادگان حاکم می باشد .

شهرستان دشت آزادگان یکی از قطب‌های کشاورزی استان  خوزستان است. اين شهرستان با جمعيت بيش از يكصد هزار نفر، در جنوب غربي استان، در پايين دست حوضه كرخه قرار دارد. این شهرستان در گذشته رتبه اول يا دوم استان را در توليد گندم داشت . اما در سال هاي اخير به دليل خشكسالي شديد رودخانه كرخه با مشكلات و خسارت هاي بسياري مواجه بوده است. در حالی که شغل اكثر مردم اين شهرستان كشاورزي است .

بخش زراعت در دشت آزادگان

همانطور که گفته شد 80 درصد مردم شهرستان دشت آزادگان، شغلشان کشاورزی است و بیش از 97 درصد مردم گندم، جو، ذرت و برنج می کارند . این شهرستان حدود 30 هزار هکتار گندم، 3.3 هزار هکتار جو، 1.6 هزار هکتار ذرت و 1.2 هزار هکتار برنج زیر کشت دارد . در میان محصولات کشاورزی، کاشت گندم نسبت به بقیه کم دردسرتر است. کاشت  گیاه زراعی جو در کنار گندم، در این شهرستان رایج  است و با توجه به سازگاری خوب برخی ارقام جو برای شرایط این شهرستان، امکان استفاده از اراضی دیم نیز وجود دارد.

در شهرستان دشت آزادگان ذرت دانه‌ای و علوفه ای کشت می شود و با توجه به منابع آبی کافی کشت آنها دارای مزیت است. کاشت ذرت در  مناطقی از این شهرستان با خاک هایی که دارای عمق کافی، نرم و قابل نفوذ باشند ، امکان پذیر است. ذرت بر خلاف گندم و جو احتیاج به گرما و حرارت زیاد خورشید دارد ، که در فصل تابستان در شهرستان دشت آزادگان این شرایط به خوبی فراهم است.

بامیه در خانواده گیاهان ختمی، چای ترش، کاکائو و پنبه قرار می گیرد. این گیاه در آب و هوای دشت آزادگان به خوبی می روید و دارای گل های بزرگی است که در نهایت به گیاه سبزغلاف مانند پر از دانه تبدیل می شود. بامیه برای مناطق گرمسیری همچون شهرستان دشت آزادگان مناسب بوده و در مناطق سردسیر، محصول کمتری تولید می کند.

شهرستان دشت آزادگان در زمینه تولید علوفه های دامی مانند یونجه و در اولویت های پایین تر، شبدر نیز وضعیت خوبی دارد.

گرمای سوزان در زمین های زراعی در طول تابستان باعث شده است تا مردم شهرستان دشت آزادگان بعد از برداشت گندم و جو، کاشت کنجد را به عنوان گیاهی برای کشت دوم انتخاب کنند. وجود ارقام مقاوم و سازگار با شرایط شهرستان، عملکرد بالا، قیمت زیاد محصول و مقاومت در برابر کم آبی از ویژگی های کنجد می باشد . که آن را برای کاشت در این شهرستان مناسب کرده است.

بخش باغداری در دشت آزادگان

باغداری یکی از حوزه‌های رایج در شهرستان دشت آزادگان است.  در حوزه باغداری، در این شهرستان، بیشتر تمرکز بر روی کاشت درختان خرما متمرکز بوده و در اولویت های پایین تر، پرورش قارچ، کاشت کنار، مرکبات، انار، انگور، گوجه فرنگی، صیفی‌جات و سبزیجات مد نظر کشاورزان این شهرستان می باشد.

خرما از جمله محصولات باغی است که با آب و هوای گرم و اقلیم جغرافیایی شهرستان دشت آزادگان سازگاری بسیار خوبی دارد . بطوریکه در کل بیش از 164 هکتار نخلستان در سطح شهرستان وجود دارد و شاید بتوان گفت که حدود 1 درصد مردم شهرستان نخل دارند.

سازگاری درختان مرکبات با شرایط آب و هوایی و شرایط خاکی شهرستان دشت آزادگان از دلایل مزیت داشتن تولید این نوع میوه در این شهرستان می باشد. مرکبات تولیدی در این شهرستان بیشتر شامل لیمو می باشد.

در این شهرستان تولید صیفی جاتی نظیر گوجه فرنگی و سزیجات در فضای آزاد انجام می شود. در شهرستان دشت آزادگان بیش از 400 هکتار گوجه فرنگی کاشت  و از این سطح حدود 17.6 هزار تن گوجه برداشت می شود. که نشان از سازگاری بالای گوجه فرنگی در این شهرستان دارد .کاشت سبزیجات و صیفی جات دیگر نیز در فضای آزاد در این شهرستان رایج بوده و سوددهی خوبی برای کشاورزان دارد. این شهرستان گرمای مورد نیاز سبزیجات و صیفی جات مختلف را به راحتی تامین کرده و مزیت خوبی از این طریق برای کاشت آن ها ایجاد نموده است و توسعه کاشت آن ها را ممکن ساخته است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *