مقالات

رامهرمز از عمده شهرهای کشاورزی در سطح خوزستان

رامهرمز در شرق استان خوزستان، در ارتفاع 166متری از سطح دریا و در حوزه آبریز رودخانه مارون – جراحی قرار دارد. این شهر دارای آب و هوایی گرم است.شهرستان رامهرمز دارای چهار بخش «مرکزی»، «رودزرد»، «ابوالفارس» و «سلطان‌آباد»، شهر«رامهرمز» و هشت دهستان است.
رامهرمز بعد از شهر شوش دومین شهر تاریخی استان خوزستان است که قدمتی حدود 5000 سال دارد. اقتصاد رامهرمز بر پایه کشاورزی، دامداری، باغداری و كارگری بنا شده است.  رامهرمز از عمده شهرهای کشاورزی در سطح خوزستان است که محصولات آن در سراسر استان در فصول مختلف سال توزیع می‌شود.کشاورزی در این شهرستان به صورت سنتی انجام می گیرد و کشاورزی مدرن و مکانیزه در هیچ جای این شهرستان مشهود نیست. نوع کشت بیش تر آبی بوده و کشت دیم فقط به گندم و جو اختصاص یافته است. منابع آب کشاورزی، رودخانه و چشمه و در بعضی از روستاها چاه‌های عمیق و نیمه عمیق‌هستند. ازعمده تولیدات کشاورزی این شهرستان می توان گندم، جو، یونجه، خرما و تره باررا نام برد.

زراعت

کشت پیاز در شهرستان رامهرمز به صورت انبوه انجام می شود و با توجه به بازار فروش این محصول قابلیت تولید بیشتر نیز وجود دارد . از جمله محصولات دیگری که در شهرستان رامهرمز کشت می شود و با آب و هوای این شهرستان نیز سازگاری دارد سیر است. سیر گیاهی است که نیاز کمی به آبیاری دارد و در طول زمستان آب مورد نیاز آن از نزولات جوی تأمین می شود.  کشت گندم از گذشته تاکنون به روش آبی و دیم در این شهرستان انجام شده است .

تولید سبزی و صیفی

شهرستان رامهرمز یکی از قطب های مطرح تولید سبزی و صیفی در سطح استان و کشور می باشد که محصولات سبزی و صیفی آن به دلیل وجود شرایط خاص و منحصر بفرد منابع آبی و خاکی، بهره‌مندی از نورکافی خورشید و آبیاری از آب رودخانه‌ها زبانزد خاص و عام بوده و به اقصی نقاط کشور صادر می شود.

، به نحوی که سالانه بالغ بر ۲۵۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان به زیر کشت محصولات سبزی و صیفی می رود که از هر هکتار سبزی به طور میانگین ۳۰ تن سبزی و از هر هکتار صیفی به طور متوسط ۵۰ تن محصول برداشت می شود .

عمده سبزیجات تولید شده در شهرستان رامهرمز شامل سیر و پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی، باقلا، سبزیجات برگی تازه(سبزی خوردن و خورشتی) شامل تره، تربچه، شاهی، ریحان، پرپین، جعفری، گشنیز، شنبلیله، تره، شوید، اسفناج، برگ چغندر و عمده صیفی جات کشت شده شامل هندوانه، خربزه، طالبی و انواع ملون می باشد و بالغ بر ۸۰ درصد سبزی تولید شده درشهرستان در فصل پاییز کشت و پس از برداشت به اقصی نقاط کشور صادر می‌شود.

باغداری

باغداری یکی از حوزه‌های رایج در شهرستان رامهرمز است. شهرستان رامهرمز با داشتن آب و هوایی مناسب و همچنین داشتن خاکی حاصلخیز جهت انجام فعالیت های باغداری بسیار مناسب می باشد.

خرما از جمله محصولات باغی است که به میزان محدود در شهرستان رامهرمز کشت می شود و با آب و هوای این شهرستان سازگاری دارد  . شهرستان رامهرمز ظرفیت مناسبی جهت گسترش باغات درخت انار و زردآلو دارد و در حال حاضر نیز کشت این محصولات در شهرستان انجام می شود .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *