مقالات

 شهرستان آباده و عملکرد بخش کشاورزی آن

شهرستان آباده یکی از شهرستان های استان فارس با مرکزیت شهر آباده است که در شمالي ترين نقطه استان فارس قرار دارد.این شهرستان از شرق به شهرستان ابرکوه در استان یزد ، از جنوب به شهرستان خرم بید ، از غرب به شهرستان اقلید و شهر سمیرم و از شمال به استان اصفهان محدود می شود .

آب و هوای شهرستان آباده را می‌توان تحت تأثیر مرتفع بودن منطقه و قرار نگرفتن در پیشکوه‌های داخلی زاگرس  و همچنین عدم وجود کوه‌های بلند و مرتفع، دوری از بادهای باران‌آور غربی، از نمونه‌های آب و هوای نیمه کوهستانی دسته‌بندی کرد.  ميانگين بارندگي سالانه آن حدود120 ميليمتر وميزان بارش سالانه آن حدود 200 ميليمتر است و از مناطق نیمه خشک استان فارس به‌ شمار می آید. آباده زمستاني سرد و طولاني و تابستاني خنک و معتدل دارد.

به سبب عدم وجود رودخانه پر آب در شهرستان آباده، آب كشاورزی از قنات ها و چاه های ژرف به دست می آيد. عمده ترين محصولات كشاورزی اين شهرستان عبارتند از : گندم، جو، بنشن، تره بار، زرد آلو، بادام، انگور، توت و يک گونه آلوی محلی به نام آلو بخارا. انگور و زرد آلوی آباده بسيار مشهور است . آنقوزه، ‌كاسنی، شيرين بيان و گون كتيرا نيز از گياهان صنعتی و دارويی منطقه‌است. دام‌و‌فرآورده های دامی از توليدات بخش دام‌داری در شهرستان آباده محسوب می شوند.

زراعت

گندم و جو از جمله محصولات عمده و استراتژیک زراعی شهرستان آباده هستند . در این شهرستان به دلیل آب و هوای معتدل  حبوباتی مانند نخود و لوبیا ، نیز کشت می شود .

اقلیم شهرستان آباده یکی از مناسب‌ترین اقلیم‌ها برای پرورش گیاهان دارویی مانند آنقوزه، شيرين بيان ، گون كتيرا ، گل گاو زبان، کاسنی، اروانه و … است .

باغداری

باغداری یکی از حوزه‌های رایج در شهرستان آباده است.  انگور و زرد آلوی آباده بسيار مشهور است . پسته، گردو و بادام از جمله میوه های آجیلی این شهرستان هستند ، که با کیفیت بالایی تولید می شوند .

کشت گلخانه ایی از جمله کشت هایی است که در حال حاضر در این شهرستان انجام می‌شود و با توجه به سازگاری با شرایط شهرستان آباده ، قابلیت توسعه نیز برای آن وجود دارد. گلخانه های فعال در این شهرستان بیشتر صیفی جاتی مانند فلفل دلمه ای، کاهو، فلفل، خیار و گوجه، گل و گیاه زینتی و انواع سبزی جات را پرورش می‌دهند .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *