مقالات

شهرستان آران و بیدگل فعال در حوزه کشاورزی

شهرستان آران و بیدگل از شهرستانهای استان اصفهان و در شمالی‌ترین نقطه آن واقع شده است. شهرستان آران و بیدگل از طریق دو جاده اصلی به کاشان و شبکه راه‌های اصلی کشور مرتبط می‌شود. مرکز این شهرستان شهر آران و بیدگل است.این شهر از جنوب به کاشان  ، از شرق به ابوزیدآباد، از غرب به نوش‌آباد و از شمال به کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک راه دارد.

آب و هوا

آب و هوای منطقه، کویری است. فصل تابستان آن از نیمه خرداد تا نیمه آبان ماه گرم و سوزان و فصل زمستان آن که از ماه آذر تا پایان اسفند طول می‌کشد سرد و خشک و عمر فصل‌های بهار و پاییز کم می‌باشد. حداکثر درجه حرارت در تابستان گرمترین ماه (تیر) به 48 درجه سانتی گراد و حد اقل درجه حرارت در زمستان تا ۵ درجه زیر صفر می‌رسد و زمان یخبندان مدت بیست وچهار روز در ماه‌های دی و بهمن است. اختلاف دما در شمال و ارتفاعات جنوبی واقع در شهرستان کاشان، باعث ایجاد جریان‌های مختلف هوایی و بادهای قبله، خراسان، شمال، شهریاری و سام و.. در طول سال می‌گردد.

بارش باران در این منطقه کم و بیشترین موسم بارندگی از ماه آذر تا اردیبهشت و بارش برف در ماه‌های دی و بهمن است.  در زمینه منابع آب، شامل قنات‌ها (مصارف کشاورزی) منصوره و خرم‌آباد و..)، چاه‌های عمیق، نیمه عمیق است. مهمترین رودخانه‌های خشک این شهر رودخانه‌های نوش آبادو مسعود آباد می‌باشند در قدیم بیش از 40 رشته قنات در اطراف شهر وجود داشت که سرچشمه‌های آن در کاشان و فین و راوند بود.

کشاورزی

شهرستان آران و بیدگل 21 هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد . که از این مقدار 14 هزار و 500 هکتار اراضی زیر سطح کشت محصولات کشاورزی هستند . که با 244 حلقه چاه ، آبیاری می شوند. از این میزان سطح زیرکشت 86 هزار تن محصولات باغی و زراعی تولید می شود .  که در تولید پسته رتبه اول، پنبه رتبه دوم و تولید جو رتبه سوم در سطح استان اصفهان را برخوردار است .

  باغداری و گلخانه

فعالیت های باغی در شهرستان آران و بیدگل به دلیل وجود حوزه های آبی غنی و تمایل کشاوران به این فعالیت، رونق خوبی دارد. مهمترین محصولات باغی این شهرستان نیز شامل پسته، انار، گل محمدی و زعفران است که نزدیک به 6 تن از این محصولات در سال در این شهرستان تولید می شود .

سبزی و صیفی‌جات، خیار و گوجه‌فرنگی محصولات اصلی تولید شده در گلخانه‌های شهرستان آران و بیدگل است . که شش و نیم هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان زیر کشت گلخانه‌ای قرار دارد.

 زراعت

در آران و بیدگل فعالیت در زمینه زراعت نسبت به باغداری و دامداری به میزان کمتری توسعه یافته است . مهمترین محصولات زراعی این شهرستان شامل گندم، جو، سبزی، صیفی و گیاهان دارویی است که نزدیک به 81 هزار تن در سال در این شهرستان تولید شد. که  کشت گیاهان دارویی دارای مزیت بیشتری نسبت به گندم و جو است . که ازجمله گیاهان دارویی کشت شده در این شهرستان می توان به رازیانه، کاسنی، بابونه، نعنا فلفلی، بیدمشک، خارشتر، چای ترش و شنبلیله اشاره کرد  .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *