مقالات

اقتصاد شهرستان اردستان وابسته به کشاورزی

شهرستان اردستان در شمال شرقی استان اصفهان و در دل کویر مرکزی ایران می باشد این شهرستان درغرب با شهرستانهای نطنز، کاشان وآران بیدگل از شرق شهرستان نایین از جنوب با شهرستان اصفهان و از شمال با استان سمنان همجوار می باشد .

آب وهوای این شهرستان گرم و خشک و حدود دو سوم از مساحت آن پوشیده از دشت کویر است . به دلیل وجود کوه های مرکزی ایران که ادامه دهنده رشته کوه زاگرس می باشد، روستاهای جنوبی و جنوب شرقی این منطقه دارای آب و هوای مناسب مناطق کوهستانی می باشد . که باعث ایجاد طبیعتی چهار فصل در این منطقه گردیده است .

به سبب بارش ناچیز، جریان آبهای سطحی در این ناحیه  بسیار کم است و بجز برخی خشکه‌رودهای کم‌آب فصلی، رودخانۀ قابل توجهی در این ناحیه وجود ندارد. از چشمه‌های مهم اردستان رنگان، پنیاوند و مارسار را می‌توان نام برد.

یکی از رایج ترین فعالیت هایی که اقتصاد مردم اردستان را تشکیل می دهد، کشاورزی و باغداری است. این فعالیت ها بیشتر به روش سنتی انجام می شود و بسیاری از مردم به این حرفه مشغول هستند.

شهرستان اردستان دارای 25 هزار و 761 هکتار زمین زراعی شامل 18هزار و 186هکتار مزروعی و 6 هزار و 75هکتار باغی و بقیه آیش است. از جمله مشهورترین محصولات کشاورزی و باغداری اردستان عبارتند از: گندم و جو و صیفی کاری و دانه های روغنی و انواع درختان میوه مانند انار، انجیر، انگور، سیب، هلو، بادام، پسته و گردو.

باغداری

باغداری در شهرستان اردستان وضعیت مناسبی دارد .  مهمترین محصول باغی اردستان انار با تولید سالیانه 12 هزار تن است . سطح زیر کشت این محصول در شهرستان یک هزار و 150 هکتار و دارای رتبه نخست استان اصفهان است.

تولید پسته در اردستان با سطح ۲ هزار و ۹۲۷ هکتار رتبه دوم استان اصفهان را دارا می باشد .  تولید گردو، بادام، گوجه سبز ، زردآلو و گل محمدی نیز جایگاه خوبی درباغداری این شهرستان دارد.

شهرستان اردستان در حوزه تولید محصولات گلخانه ای ، نیز شرایط مطلوبی دارد. در حال حاضر تعدادی گلخانه در این شهرستان وجود دارد که به پرورش محصولاتی همچون سبزیجات (مانند ریحان)، خیار و گیاهان دارویی می پردازند.

 زراعت

در شهرستان اردستان فعالیت های خوبی در حوزه زراعت صورت گرفته است و محصولات باارزشی نیز تولید می شوند .  سالیانه افزون بر ۲۷۰ هزار تن محصول‌های زراعی شامل گندم، جو و صیفی‌جات در این شهرستان تولید می‌شود.

شهرستان اردستان در زمینه کشت دانه های روغنی نیز مستعد است و در حال حاضر نیز انواعی از دانه های روغنی در این شهرستان کشت می شود. ذرت، کلزا و گلرنگ از جمله این محصولات هستند.

زعفران یکی از محصولات زراعی شهرستان است که در سطح وسیعی تولید می شود. اردستان یکی از مناطق قطب تولید زعفران در استان اصفهان است. آب و هوای شهرستان اردستان باعث شده تا این منطقه برای کشت زعفران مستعد باشد.

در شهرستان اردستان گیاهان دارویی به صورت خودرو و کشت شده (البته اکثرا به صورت خودرو) وجود دارد. زیره، آویشن، شیرین بیان، بارهنگ، نعنا، شوید، خارشتر، کاکوتی و خرگوشک از جمله گیاهان دارویی این شهرستان هستند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *