مقالات

شهرستان استهبان ؛ قطب تولید انجیر

شهرستان استهبان از شهرستان های شرق استان فارس است . که شمال آن به نی ریز، جنوب آن به کوه‌های تودج (توده) و غرب آن به دشت رونیز و شرق آن به کوه‌های داراب و ایج محدود می‌شود .

آب وهواي شهرستان استهبان معتدل و کوهستاني است. حداکثر گرمای تابستان در این منطقه 26 درجه و حداقل سرمای زمستان 4 درجه زیر صفر است. متوسط دمای هوای این شهرستان 16 درجه و متوسط باران سالانه بین 50 تا 450 میلی‌متر گزارش شده‌است. تغییر ریزش برف و باران سالانه از خصلتهای طبیعی و کهن این منطقه محسوب می‌شود.

اين شهرستان به دليل داشتن آب و هوای معتدل و امكانات كافی برای كشاورزی از لحاظ كشاورزی رونق دارد و انواع محصولات كشاورزی را می توان در اين شهرستان كشت كرد . محصول اصلی کشاورزی این شهر انجیر و زعفران است. در منابع، به محصولات دیگری از جمله: گندم، حبوبات، پنبه، زیتون و میوه‌های دیگری همچون گردو، بادام و انار و انگور اشاره شده‌است.  كه بيش تر اين محصولات جزء صادرات شهرستان محسوب می شوند. دام داری نيز پس از كشاورزی از مهم ترين مشاغل اهالی اين شهرستان می باشد. انواع فرآورده های دامی و لبنی و دام زنده از توليدات اين بخش به شمار می روند.

 باغداری

در شهرستان استهبان، اقتصاد بخش عمده ای از ساکنین، وابسته به کشاورزی و مخصوصاً حوزه باغداری است. این شهرستان با دارا بودن شرایط ویژه و اقلیم مناسب محصولات باغی ارزشمندی را تولید می کند .

شهرستان استهبان با دارا بودن بیش از 24 هزار هکتار انجیر دیم، رتبه نخست تولید انجیر در استان و کشور را دارد. 75 درصد از انجیر خشک استهبان به کشور‌های چین، هنگ کنگ، ویتنام، هند، مالزی، تاجیکستان و کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و مابقی در داخل کشور مصرف دارد. انجیر تولیدی این منطقه دارای ارقام مختلفی است که 98 درصد آن رقم سبز و 2 درصد نیز ارقام متی، سیاه، شاه انجیر و رونو است.

یکی از قطب‌های انار در استان فارس منطقه ایج از شهرستان استهبان است. در این شهرستان هزار هکتار باغ انار وجود دارد که 95 درصد آن در منطقه ایج است. ارقام مختلف انار در ایج، رباب و فاروق، رمی و عروس است.  انار‌های این منطقه به کشور‌های روسیه، اسپانیا، حوزه خلیج فارس و آسیای شرقی صادر می‌شود.

سیب از محصولات باغی دیگری است که در این شهرستان کاشته می شود و شهرستان استهبان از جمله مهم‌ترین تولیدکنندگان این محصول در سطح استان فارس است.

 زراعت

در شهرستان استهبان و در حوزه زراعت، یکی از مواردی که جز محصولات اصلی کشاورزی این شهرستان محسوب می شود، زعفران است.  استهبان قطب توليد زعفران در استان فارس بوده كه به سبب آب و هواي مناسب بيش از 90 درصد زعفران استان را توليد مي‌كند و متوسط برداشت در مزارع زعفران اين شهرستان بين 4.5 تا 5.5 تن در هر هكتار است .

در سال‌های اخیر کشت دانه‌های روغنی کلزا، کنجد و گلرنگ در شهرستان استهبان به خوبی انجام شده است.

در رابطه با تولید حبوبات نیز، شهرستان استهبان از جمله شهرستان‌های برتر تولید کننده حبوبات دیمی و آبی مرغوبی نظیر لوبیا، نخود، ماش و عدس  در استان فارس است .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *