مقالات

شهرستان اقلید ؛ دارای موقعیت خاص از نظر کشاورزی

شهرستان اقلید یکی از شهرستان های استان فارس است که مرکز آن شهر اقلید می باشد. این شهرستان از شمال به شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان‌های مرودشت و سپیدان، از شرق به شهرستان خرمبید و از غرب به استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد محدود می‌شود. شهرستان اقلید جزء مناطق کوهستانی و مرتفع کشور است  و شهر اقلید دومین شهر مرتفع در استان فارس پس از صفاشهر و ششمین شهر مرتفع کشور می باشد .

آب وهواي شهرستان اقلید سرد و خشک است، ارتفاعات آن دنباله سلسله جبال زاگرس بوده و دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل می‌باشد. حداکثر درجه حرارت برابر با ۳۷ درجه سانتیگراد و حداقل آن ۲۲- درجه سانتیگراد در سردترین ماه سال است. متوسط بارندگی سالیانه در این شهر بین ۳۳۰–۳۰۰ میلی‌متر است. این شهرستان یکی از نواحی بادخیز استان فارس است .

کشاورزی

در شهرستان اقليد به سبب وجود آب فراوان و هوای مناسب، كشاورزی رونق دارد. از نظر كشاورزی اين شهرستان از موقعيت خاص كشاورزی برخوردار است . چرا که  وجود پنج دشت مسطح و حاصل خيز و منابع طبيعی آبی قابل توجه اين منطقه را به يكی از مهم ترين قطب های كشاورزی استان فارس تبديل كرده است . 140 هزار هكتار زمين قابل كشت در این شهرستان  وجود دارد كه تا 200 هزارهكتار نيز قابل گسترش می باشد . عمده توليدات كشاورزی عبارتند از : گندم، جو، چغندرقند، سيب زمينی، حبوبات (نخود، لوبيا،عدس)، سيب درختی ، علوفه (يونجه ، اسپرس ، شبدر). که مقام نخست تولید حبوبات در کشور، مقام نخست تولید چغندر قند و مقام دوم تولید گندم در فارس به این شهرستان اختصاص دارد.

علاوه بر توليد محصولات زراعی در اين شهرستان انواع محصولات باغی توسط كشاورزان توليد می شود .  كه 8581 هكتار سطح زيركشت  محصولات باغی این شهرستان می باشد  .  عمده ترين محصولات باغی آن عبارتند از : سيب درختی ، بادام ، انگور ، گردو . كه سطح زيركشت سيب درختی 3094 هكتار ، بادام (آبی 218 هكتار، ديم 2986) انگور (آبی 443 هكتار ، ديم 839 هكتار) و گردو 391 هكتار می باشد .

همچنین سالانه حدود ۵۰۰ تن انواع محصولات گلخانه‌ای از چهار هکتار گلخانه این شهرستان برداشت و روانه بازارهای مصرف داخل و خارج از کشور می‌شود.    این محصولات شامل خیار، فلفل دلمه ای ، گوجه فرنگی و انواع سبزی است که بیشترین میزان تولید آن فلفل دلمه ای است.

کشاورزان در شهرستان اقلید محصولات ديگر از جمله زردآلو، آلبالو، گيلاس، هلو، شليل، شفتالو، انواع آلو، انواع گوجه، به، گلابی، خرمالو، انار، توت، انجير، سنجد و زعفران نيز توليد می کنند.  که 15  درصد از تولیدات کشاورزی این شهرستان مورد استفاده داخلی و 85 درصد به سایر نقاط کشور صادر می‌شود.

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *