مقالات

شهرستان ایذه ؛ بهشت کشاورزی استان خوزستان

شهرستان ایذه در منطقه کوهستانی بین خوزستان و اصفهان واقع و حدود 393 کیلومتر مربع مساحت دارد . از طرف شمال به اصفهان ، از مشرق به چهارمحال بختیاری ، از مغرب به مسجد سلیمان و از جنوب به کهکیلویه و رامهرمز محدود است . شهرستان ایذه در جنوب غرب ایران است ، که پیشینه تاریخی آن بنا بر پژوهش‌های انجام شده، وجود آثار و سنگ‌ نبشته‌های باستانی مربوط به دوران ایلامیان می‌باشد. می توان از ایذه به عنوان سردترین شهر استان خوزستان نام برد، شهری با آب و هوای معتدل در بهار و تابستان و زمستان هایی بسیار سرد.

شهرستان ایذه یک منطقه کوهستانی است و تنها دشت آبرفتی آن دشت مرکزی که نسبتا صاف و هموار می باشد .  که شهر ایذه در منتهی الیه جنوبی این دشت که مشرف به کوهپایه های جنوبی شهرستان ایذه قرار دارد . ارتفاعات زیادی این شهرستان را احاطه کرده که مهمترین آنها عبارتند از : کوه جیوه و کوه زرد در شمال ، کوه آبندان در مشرق ، کوه پیر قدی در مغرب و کوه شاویش در جنوب  .

کشاورزی در شهرستان ایذه

شهرستان ایذه به علت داشتن تنوع بالای آب هوایی استعداد بی نظیری برای کاشت و تولید انواع محصولات کشاورزی دارد .  به همین دلیل این شهرستان به بهشت کشاورزی استان خوزستان تبدیل شده است.  برای انجام فعالیت‌های زراعی و باغداری در این شهرستان بستر مناسبی فراهم است. وجود منابع آبی سرشار در محدوده‌ی شهرستان ایذه و چشمه‌های آب شیرین مناسب موجب ایجاد بستر مناسبی برای انجام فعالیت های باغداری شده‌است.

ایذه از نظر آب و هوایی خنکترین شهر استان خوزستان است . که علت آن را می توان قرار گرفتن این شهر در دشتی وسیع در دامنه رشته کوه زاگرس و بارش برف در برخی نقاط مرتفع مشرف بر شهر و نیز وجود وسیعترین پوشش جنگلی استان خوزستان در این منطقه دانست. دمای شهر ایذه در زمستان گاهی به زیر صفر درجه سانتی گراد می رسد و میانگین آن در فصل تابستان ۲۴ درجه سانتی گراد است. میانگین بارش سالیانه در ایذه ۷۰۰-۸۰۰ میلیمتر است.

همین شرایط باعث شده شهرستان ایذه در بخش کشاورزی حرفهای فراوانی برای گفتن داشته باشد و تنوع محصولات کشاورزی در آن شاید در کل کشور بی نظیر است.کشت میوه های منتوع مانند سیب، گلابی و گیلاس از جمله پتانسیل های موجود در مناطق سردسیر بخش دهدز محسوب می شود. در مناطق نیمه گرمسیری نیز علاوه بر کشت محصول زیتون مرکباتی مانند گونه های مختلف پرتغال، نارنگی، گریپ فروت و لیموترش کشت می شود.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *