مقالات

شهرستان بافق و عملکرد کشاورزی در آن

شهرستان بافق از شرق با شهرستان بهاباد و از جنوب با استان کرمان هم‌جوار است. بزرگ‌ترین شوره‌زار استان یزد که بر اثر شوراب‌های رودخانه شور ایجادشده است. هوای بافق گرم است و آب آن که از قنات‌های قدیمی و چشمه‌ها تهیه می‌شود. این منطقه یکی از قطب‌های معدنی کشور محسوب می‌شود. مهم‌ترین معادن سنگ آهن چغارت، فسفات آسفوردی، سرب و روی کوشک و… بوده که بخشی از جمعیت را به کار گرفته‌اند و سنگ آهن بافق مهم‌ترین تأمین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد و آهن کشور می‌باشد.

کشاورزی

به دلیل آب و هوای گرم منطقه می‌توان خرما و پسته را مهم‌ترین محصولات کشاورزی این شهر دانست. بافق یکی از گرمترین و سبز دشت بافق یکی از سردترین مناطق استان یزد می‌باشد. مهم‌ترین محصولات کشاورزی بافق گندم، جو و روناس می‌باشد. از گذشته‌های دور مردمان این خطه کویری و بیابانی، میراث‌دار بالاترین تجلی اُنس انسان و نخل و شتر بودند و نخل منشا درآمد و شتر نخستین وسیله حمل و نقل کالا و مسافر مردم بافق به شمار می آمد و این سنت پیشینیان  پیوسته از نسلی به نسل بعد منتقل می شد تا این که معدن آمد و این رشته را پاره کرد و جوانان را از مزرعه به محیط کارگری کشاند بافق تنها شهرستان استان یزد است که دارای نخلستانهای پهناور است. کشاورزی و نخل‌پروری از گذشته‌ها با زندگی مردمان بافق گره خورده به طوری‌که پنج دهه قبل تنها منبع درآمد مردم محصولات کشاورزی از جمله خرما بود.

خرمای بافق روزگاری که به آن توجه می‌شد جزو ارقام مرغوب و بازار پسند بود تا جایی‌که نخل‌کاران هنگام برداشت محصول، خرما را به سه دسته رتبه بندی می‌کردند، نوع مرغوب برای مصرف خود و فروش در شهرستان‌های همجوار و منطقه نوق،جوادیه و بحرمانِ شهرستان رفسنجان و روستاهای زرند کرمان، نوع دوم برای تبدیل به محصولات جانبی مانند کماچ سن، دوشاب، شیره خرما و غیره و نوع سوم برای خوراک دام به کار می‌رفت.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *