مقالات

شهرستان برخوار و بخش کشاورزی در آن

شهرستان برخوار با وسعت 218000 هکتار در شمال اصفهان وقرار دارد. از این مساحت حدود یک هزار863 کیلومتر مربع آن دشت و بقیه به صورت ارتفاعات است. این دشت از غرب به ارتفاعات مورچه خورت، از شمال به ارتفاعات شمالی بخش برخوار و از جنوب به اصفهان و از شرق به سگزی و کوهپایه محدود می شود. ارتفاع آن از سطح دریا یک هزار و590 تا یک هزار و 600 متر است . که دارای شیب ملایمی حدود 5/0 – 5/1  در هزار از غرب به طرف جنوب شرقی است.

به طور كلي شهرستان برخوار در فصل تابستان داراي آب و هواي نيمه بياباني و گرم و خشك و در زمستان داراي آب و هواي سرد و خشك است. خشكي هوا و وجود طبقات نمكي و شدت تبخير ، اين شهرستان را از طرف شرق مورد تهديد پيشروي كوير قرار داده است. ميزان بارندگي در اين بخش بسيار ناچيز و از 50 تا 200 ميلي ليتر متغير مي باشد. جهت وزش بادها كه از جمله بادهاي خشك محسوب مي شوند ، به ويژه بادهاي غالب كه از سمت شمال به جنوب است در جهت فرسايش خاك موثر است.

همانطور که گفتیم ، به دليل كمی بارندگی و تبخير زياد، كشاورزی اين ناحيه از جايگاه ويژه ای برخوردار نيست. اين شهرستان در بخش ميمه از لحاظ طبيعی از جايگاه بهتری برخوردار بوده و آباد و سرسبز است. آب مصرفی كشاورزی اين شهرستان از كاريز، چاه ژرف و نيمه ژرف تأمين می شود. با اين حال با تلاش مردم سخت كوش اين ناحيه، فرآورده های كشاورزی مانند : گندم، جو، سيب زمينی، روناس، پنبه، صيفی، سبزی، نباتات علوفه ای و ميوه های گوناگون به عمل می آيد. هم چنين در اين شهرستان فرآورده های دامی نظير گوشت، پوست، ‌پشم، روغن حيوانی و لبنيات نيز به دست می آيد.

 زراعت

شهرستان برخوار با داشتن اراضی حاصلخیز و بارور می‌تواند منطقه‌ای مناسب جهت توسعه اراضی و محصولات زراعی باشد .  سطح زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان اعم از بهاره و پاییزه شامل گندم جو، آفتابگردان آجیلی، چغندرقند، دانه­های روغنی، ذرت علوفه­ای، یونجه، سبزی و صیفی 15500 هکتار می باشد .

که از جمله محصولات عمده‌ی کشت و زراعت شده در شهرستان برخوار می‌توان به گیاهان دارویی، ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای، گندم، جو و زعفران اشاره کرد. که از جمله گیاهان دارویی کشت شده در این شهرستان می‌توان رازیانه، کاسنی و بابونه را نام برد .

 باغداری

فعالیت‌های باغی در این شهرستان به دلیل کمبود منابع آبی و عدم تمایل کشاورزان به تولیدات باغی و همچنین فعالیت بیشتر در زمینه زراعت و دامداری به میزان کمتری انجام می‌شود.  که  سطح زیر کشت محصولات دائمی (باغات) شامل انگور، انار، پسته و انواع درختان دانه­دار و هسته­دار بالغ بر 1000 هکتار و 13 واحد گلخانه می­باشد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *