مقالات

شهرستان بهبهان ؛ یکی از قطب‌های کشاورزی خوزستان

شهرستان بهبهان یکی از قطب‌های کشاورزی خوزستان است . که سالانه محصولات مختلف و فراوان کشاورزی را از کشاورزان خریداری می‌کند و نقش عمده‌ای در تأمین امنیت غذایی مردم دارد.

شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان قرار گرفته و مرکز آن شهر بهبهان است. آب و هوای بهبهان، نیمه‌بیابانی یا کوهپایه‌ای است و حداکثر دمای بهبهان به بیش از ۵۰ درجه در تیر و مرداد و حداقل دمای آن به کمتر از صفر درجه در اواخر آذر و دی می‌رسد.  شهرت بهبهان به خاطر لایه‌های گازی زیر زمینی و مناطق نفت خیز، زمین‌های وسیع کشاورزی وفرآورده های لبنی مرغوب است.

شغل اغلب ساكنان روستاهای بهبهان نیز كشاورزي و دام داري است . که به دليل داشتن زمين ها و باغ هاي مرغوب توليدات فراواني از قبيل گندم ، جو ، برنج ، كنجد ، خرما ، ذرّت ، پياز ، باقلا ، گوجه فرنگي ، هندوانه ، خيار ، بادمجان و… دارند.

در این مقاله از رسان آب به سراغ بررسی کشاورزی (باغداری و زراعت ) درشهرستان بهبهان می رویم . پس با ما همراه باشید .

باغداری

باغداری یکی از حوزه‌های رایج در شهرستان بهبهان است. شهرستان بهبهان به واسطه برخورداری از خاک مناسب و حاصلخیز و آب و هوای مناسب در زمینه کشاورزی و حوزه باغداری پتانسیل های بسیاری دارد. در حال حاضر نیز اقتصاد بیشتر مردم منطقه به این بخش مرتبط است. محصولات تولیدی این شهرستان تنها به استان های مجاور و مصرف داخلی محدود نمی شود و سالیانه حجم بالایی از این تولیدات به بازارهای خارجی صادر می شوند.

در زمینه تولید خرما شهرستان بهبهان یکی از مهم ترین مناطق تولید کننده ی استان خوزستان به حساب می آید که هرساله حجم بالایی از ارقام کبکاب، خاصویی و زاهدی در این شهرستان به دست می آید. این منطقه به دلیل اقلیم مناسب و آب و هوای سازگار برای گسترش نخلستان های خرما ظرفیت های بالایی دارد که می توان از این پتانسیل افزایش نخیلات استفاده نمود.

انجیر از دیگر محصولات باغی است که در این شهرستان تولید می‌شود و قابلیت توسعه دارد. نیاز آبی بسیار کم، سازگاری با محیط و استقامت در برابر گرما و خشک‌سالی از ویژگی‌های گیاه انجیر محسوب می‌شود.

این منطقه از مناطق عمده تولید لیمو در استان خوزستان به حساب می آید. درحال حاضر ارقام لیموترش لایم و لیمو سنگی در شهرستان تولید می شود و برای گسترش باغات مرکبات مخصوصا لیمو در شهرستان بهبهان ظرفیت های خوبی وجود دارد.

زراعت

در زمینه زراعت نیز ظرفیت های بالایی در شهرستان بهبهان وجود دارد . به منظور مدیریت منابع آبی و تامین نیاز کشور به دانه های روغنی، می توان محصولاتی نظیر کلزا، گلرنگ، آفتابگردان و کنجد را در شهرستان بهبهان تولید نمود.

ط. گیاه آفتاب گردان، یکی از نباتات روغنی مهم جهان است که از نظر تولید روغن، بعد از سویا در مقام دوم قرار دارد.  آفتابگردان در این شهرستان در دو نوع آجیلی و روغنی کاشته می‌شود.

در شهرستان بهبهان، گیاهانی از جمله بومادران، بابونه، قاصدک و مینای صخره‌ای از خانواده‌ی کاسنی و کلپوره، رزماری، پونه و کاکوتی کوهی را می توان کشت نمود.

قدیمی ترین نرگس زار ایران متعلق به شهرستان بهبهان است که قدمت آن به دوران پیش از میلاد مسیح (چهار هزار سال قبل) بازمی گردد. در شهرستان بهبهان چهار نمونه گل نرگس به نام های شهلا، گل پر، پنجه گربه ای و مسکین کشت می شود .

شهرستان بهبهان در زمینه تولید حبوبات نیز بسیار فعال است و هرساله میزان بالایی از ماش، انواع لوبیا، باقلا، نخود و عدس در این منطقه تولید می شود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *