مقالات

شهرستان تربت حیدریه؛ از قطب های پررونق كشاورزي

شهرستان تربت حیدریه یکی از بزرگترین شهرستان های جنوب استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر تربت حیدریه می باشد. که از شرق به شهرستان‌های زاوه و فریمان، از جنوب و جنوب شرقی به شهرستان رشتخوار، از غرب به شهرستان کاشمر، از شمال به مشهد و نیشابور و از جنوب غربی  به شهرستان مه‌ولات محدود می‌شود.

اين شهرستان در مناطق شمال و شمال غرب بطوركلي داراي آب و هواي نوع كوهستاني با زمستاني سرد و تابستاني معتدل و در مناطق جنوبي و جنوب غرب داراي آب و هواي نوع كويري (نيمه صحرايي) با تابستان گرم و خشك مي باشد. متوسط بارندگي ساليانه  200 میلی متر است كه بيشتر در زمستان ها و اوايل بهار مي بارد . حداكثر درجه حرارت به 41 درجه سانتيگراد و حداقل آن به 22 درجه زير صفر مي رسد.

کشاورزی

شهرستان تربت حيدريه به دلیل آب و هواي متنوع و منابع غني آب از  قطب های پررونق كشاورزي در استان خراسان رضوی می باشد. این شهرستان  ۹۰ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد و سالانه ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود.

در حوزه باغداری وجود منابع آب کافی و خاک حاصل خیز باعث شده تا فعالیت های حوزه باغی نسبت به سایر فعالیت های کشاورزی، رونق بیشتری داشته باشد. مهم ترین تولیدات باغی این شهرستان شامل پسته، انگور، انار و بادام است.

در زمینه زراعت از جمله محصولات عمده تولید شده در شهرستان تربت حیدریه می توان به زعفران و چغندرقند اشاره کرد. استان خراسان رضوی بیشترین مقدار زعفران تولیدی کشور را دارا می‌باشد. در شهرستان تربت حیدریه سالانه 50 تن زعفران خشک تولید می شود که علاوه بر تامین نیاز داخل کشور به دلیل کیفیت بالا به کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی نیز صادر می شود. حبوبات تولید شده در این شهرستان شامل نخود، عدس و ماش است، که به هر دو صورت دیم و آبی کشت می شوند.کشت گندم و جو نیز در این شهرستان به میزان زیاد انجام می شود.

فعالیت‌های گلخانه ای این شهرستان نیز بسیار زیاد است و علاوه بر تولید صیفی جات، تولید گل های زینتی نظیر بنفشه و کاکتوس نیز در گلخانه های شهرستان انجام می شود.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *