مقالات

شهرستان تویسرکان قطب تولید گردو در همدان

تویسرکان یکی از شهرهای استان همدان در ایران و مرکز شهرستان تویسرکان است. تویسرکان در جنوب شهر همدان واقع شده‌است. از شمال به دره مرادبیگ، از شمال غرب به شهرستان اسدآباد، از شرق به شهرستان ملایر، از جنوب به شهرستان نهاوند، و از غرب به شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه محدود می‌شود. اقلیم تویسرکان معتدل کوهستانی است.این شهر به خاطر تعدد و بزرگی درختان گردو بسیار معروف است. تویسرکان بعد از شهر همدان، ملایر و نهاوند چهارمین شهر بزرگ استان به حساب می‌آید. تویسرکان یکی از مراکز اصلی طوایف لر زبان همدان، و یکی از شهرهای لرنشین استان است.

این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن و مرتفع بودن دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و رودخانه‌های مهم آن قلقل رود. کرزان رود، سرکان رود، و سرابی هستند؛ که مازاد آب آنها پس از آبیاری زمین‌های کشاورزی مسیر خود به رودخانه گاماسیاب می‌ریزد. بیشتر ایرانیان تویسرکان را با محصول گردوی آن می‌شناسند و این شهر به خاطر وجود گردوهای خوب و مرغوبش معروف شده‌است اما قابلیت‌های فراوان دیگری نیز در این شهر وجود دارد که هریک به نوبه خود بر رشد استعدادها و توانمندی‌های این شهرستان و افزایش سطح اقتصاد، درآمدزایی برای شهرستان تویسرکان موثر است.

در سطح کشور سالانه بیش از ۲۰۰ هزار تن کشمش تولید می‌شود که شهرستان ملایر دارای سهم قابل توجهی از تولید این محصول است. اصلاح باغات گردو و اجرای طرح سرشاخه کاری همچنین تولید نهال گردوی پیوندی در این شهرستان از جمله برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که در راستای حمایت از تولید این محصول در حال اجرا است. تویسرکان با ۵۵۰۰ هکتار باغ گردو و برداشت ۲۰ هزار تن قطب تولید گردو است. بیش از ۵۵ هزار هکتار مساحت زراعت و ۹۵۰۰ هکتار مساحت باغات شهرستان تویسرکان است. شهرستان تویسرکان در تولید سیر، سماق و آلو ظرفیت بالا و قابل توجهی داشته و قابل طرح در کشور است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *