مقالات

شهرستان جرقویه وبخش کشاورزی در آن

شهرستان جرقویه یکی از مناطق کویری ایران است که در ۵۲ کیلومتری جنوب شرقی استان اصفهان واقع شده است و از شرق به شهرستان‌های اردکان و میبد، از شمال به شهرستان‌های ورزنه و هرند، از جنوب به شهرستان آباده استان فارس و از سمت غرب به شهرستان شهرضا منتهی می‌شود.

شهرستان جرقویه به سبب قرار گرفتن در منطقه‌ای کویری و همچنین به علت کم آبی، تبخیر شدید، شوری آب و پوشش گیاهی کم، آب‌وهوای گرم و سوزان در تابستان‌ها و هوای سرد و خشک در زمستان‌ها دارد. از لحاظ بارندگی نیز جرقویه یکی از کم باران‌ترین مناطق ایران به شمار می‌رود، متوسط بارش سالیانه در این شهرستان ۱۰۰ میلی‌متر تخمین زده شده است.

پایه اصلی اقتصاد شهرستان جرقویه بر پایه کشاورزی و دامداری است. شهرستان جرقویه آب‌وهوایی صحرایی و نیمه صحرایی دارد و میزان بارندگی سالانه در این شهرستان ۱۰۰ میلی‌متر است.  به همین دلیل بیشتر آب مصرفی برای آشامیدن و کشاورزی از طریق زاینده‌رود، چاه‌ها و قنات‌ها فراهم می‌شود. به طور کلی این شهرستان به دلیل برخورداری از رودهای فصلی فراوان و همچنین زمین‌های حاصلخیز، فضا و شرایط بسیار خوبی  برای کشاورزی و دامداری دارد. سالانه مقدار قابل توجهی از تولیدات دامی و محصولات کشاورزی ازجمله انگور، انار، گندم، جو، تره‌بار و غیره از این شهر روانه بازار دیگر مناطق می‌شود.

کشاورزی

اراضی کشاورزی شهرستان جرقویه حدود 13000 هكتار می باشد . که با توجه به محدودیت های منابع آب طی سال های اخیر حدود 10000 هکتار آن تحت کشت محصولات باغی  (1595 هکتار) و زراعی(8500 هکتار بصورت کشت و آیش) قرار می گیرد.

زراعت

از 13000 هکتار اراضي با قابلیت کشاورزی بدلیل خشکسالی و کاهش منابع آب سالیان حدود 9995 هکتار زیر کشت قرار می گیرد . که حدود 8400 هکتار آن معادل 85 درصد بصورت کشت و آیش متعلق به محصولات زراعي آبی می باشد. ميزان توليد انواع محصولات زراعي از این سطوح(شامل گندم، جو، یونجه، ذرت علوفه ای، پنبه، زعفران و…) حدود 116325 تن می باشد.

این شهرستان در تولید پنبه در رتبه سوم استان قرار دارد.

باغداری

شهرستان جرقویه حدود 1595 هكتار سطح كشت محصولات باغي آبي ( معادل 15درصد ) دارا می باشد . که ميزان توليد محصولات باغي این شهرستان حدود 5967 تن است.

در بين محصولات باغي شهرستان جرقویه انار با سطحي برابر 635 هكتار معادل 40 درصد سطح باغات این شهرستان را با تولید 5080 تن محصول به خود اختصاص داده است.این شهرستان در سطح و تولید انار مقام سوم را در سطح استان اصفهان دارا می باشد .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *