مقالات

شهرستان جلفا ؛ يكي از قطب هاي كشاورزي آذربايجان شرقي

شهرستان جلفا یکی از شهرستان های شمال غربی استان آذربایجان غربی به مرکزیت شهر جلفا می باشد . این شهرستان از جنوب به شهرستان مرند و شهرستان ورزقان ، از خاور به شهرستان کلیبر ، از باختر به استان آذربایجان غربی و از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان محدود است.

شهرستان جلفا به صورت طولی در کرانه جنوبی رود ارس واقع شده است. این شهرستان از سه سمت جنوب، غرب و شرق به کوه‌های قره داغ، اوچ داغ و کیامکی منتهی می‌گردد. به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، دارای آب و هوای سرد و نیمه خشک است. البته آب‌وهوای حاشیه رود ارس و ارتفاعات فوقانی این شهرستان خشک و سرد است. میانگین دمای سالیانه این شهر نیز در نقاط مختلف در حال تغییر و نوسان است . به‌طوری‌ که متوسط دمای سالیانه در حاشیه رود ارس ۱۵ درجه سانتی‌گراد و در ارتفاعات بلند به ۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. از لحاظ بارندگی نیز جلفا یکی از کم باران‌ترین مناطق آذربایجان شرقی به شمار می‌رود، متوسط بارش سالیانه در این شهرستان ۲۸۰ میلی متر تخمین زده شده است.

کشاورزی

شهرستان جلفا بدلیل  بهره مندي از آب رودخانه ارس به عنوان يكي از قطب هاي كشاورزي آذربايجان شرقي شناخته می شود. بيشترين و عمده ترين توليد محصول باغي این شهرستان  انجیر است که در روستاي كردشت تولید می شود .  بهترين نوع محصول انجير دراين منطقه ارقام قرمز و زرد بي دانه است كه از لحاظ طعم و كيفيت بسيار مطلوب، شيرين و درشت است.

همچنین شهرستان جلفا از قطب های تولید انار در استان آذربایجان غربی می باشد . د. باغات واقع در روستاهای اشتبین، قولان، میسن، کردشت، دوزال، نوج مهر و پهناور از مناطق عمده تولید انار در شهرستان جلفا هستند. سفید یزدی، دانه قرمز رباب با طعم ملس، گلوشا، شیرین، ترش، میخوش، فاروق، قره قابوغ (انار سیاه) و ارقام مختلف انار در شهرستان جلفا است .

شهرستان جلفا حائز رتبه بالایی در تولید زردآلو در منطقه شمال غرب کشور نیز می باشد.  انگور و پسته از دیگر محصولات باغی این شهرستان می باشد . به طور کلی شهرستان جلفا به لحاظ موقعیت مرزی، پتانسیل خوبی برای ایجاد گلخانه و صادرات محصول دارد. از این رو رتبه اول استانی  در زمینه کشت گلخانه‌ای، بالغ بر ۱۵۰ هکتار نیز به این شهرستان اختصاص دارد .

مناطق اطراف رود ارس به دليل دارا بودن شرايط مناسب آب، خاك و اقليم از ديرباز سهم زيادي در توليدات كشاورزي داشته است، اين مناطق يكي از قطب هاي كشاورزي شمال غرب كشور مطرح است. مهمترین محصول زراعی کشت شده در شهرستان کلزا است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *