مقالات

شهرستان جم و عملکرد کشاورزی آن

شهرستان جم با مساحتی حدود هزار و هشت کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ برهفتاد هزار نفر به عنوان نهمین شهرستان استان بوشهر به شمار می آید.اختلاف دمای هوا با کنار ساحل خلیج فارس که در برخی از روزهای سال تا 10درجه سانتیگراد میرسد و همچنین رطوبت ملایم آن ، این منطقه را به یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق جنوب ایران تبدیل نموده است.یکی از شگفتی های این منطقه تنوع بینظیر محصولات کشاورزی آن است .بخش وسیعی از زمین های کشاورزی اطراف جم زیر کشت درختان خرما، مرکبات و زیتون قرار دارد. پرتقال، نارنگی و لیمو و خرمای جم بسیار معروف است.شهرستان جم دارای خرمای مخصوصی بنام خرمای خاصه است که بسیار لذیذ میباشد.از دیگر محصولات با کیفیت جم صیفی جات این شهرستان میباشد.

کشاورزی

در شهرستان جم تولید مرکبات به مقدار قابل توجهی انجام میشود. از مرکبات تولید شده در این شهرستان می توان لیمو ترش، لیمو شیرین، نارنگی و پرتقال را نام برد.لیمو و لیمو ترش جزو بیشترین مرکبات مورد تقاضا در کشور و صادرات به کشورهای همسایه محسوب میشوند.تولید مرکبات و صیفی جات در فصول سرد در جم انجام میگیرد. در این فصل‌ها که در بیشتر نواحی کشور سرما زیاد است، تامین صیفی جات و سبزیجات کشور را کشاورزان مناطق جنوبی انجام می دهند.

طبق نظر کارشناسان اشتغال شهرستان را برای فعالیت گسترده در حوزه باغداری می توان باغات پسته، بادام درختی و انجیر را احداث کرد.این تولیدات بازار مصرف خوب که با شرایط اقلیمی جم همخوانی دارد. کیفیت آب مصرفی برای آبیاری درخت پسته به گونه ای است که کاشت سایر محصولات کشاورزی با آن آب غیر ممکن یا غیر اقتصادی است.با توجه به شرایط آب و هوایی جم می توان در حوزه احداث  باغات میوه های گرمسیری مانند کنار و انبه فعالیت کرد. حدود 40 گونه کنار وجود دارد که دو نوع کنار آفریقایی و کنار کازرونی یا ایرانی آن معروف تر هستند.در شهرستان جم تولیدات زراعی سهم کمتری را در حوزه فعالیت های کشاورزی به خود اختصاص می دهد .در واقع در این شهرستان به دلیل فعالیتی که در حوزه های شیلات و صیادی، باغداری و دامداری می شود، زراعت بسیار کم شده است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *