مقالات

شهرستان جهرم ؛ سرزمین کشاورزی

شهرستان جهرم یکی از شهرستان های استان فارس با مرکزیت شهر جهرم است که در جنوب استان فارس  قرار دارد . این شهرستان از شمال به خفر، از مشرق به زرین دشت و فسا، از جنوب به لارستان و قیر و کارزین و از مغرب هم به شهرستان فیروزآباد محدود است.

آب وهواي شهرستان جهرم گرم و خشک است و میانگین میزان بارندگی آن، حدود ۲۸۵ میلی‌متر در سال می‌باشد. میانگین دمای این شهر حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است. دمای هوا در تابستان به ۴۵ درجه و کمینه دما در زمستان به ۵- درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

شرایط اقلیمی جهرم باعث می شود که جهرم یک منطقهٔ کشاورزی باشد و به‌همین دلیل از گذشته تاکنون جهرم، به عنوان سرزمین کشاورزی مطرح بوده‌است. باغداری و زراعت، دو بخش عمدهٔ کشاورزی جهرم را تشکیل می‌دهند و اقتصاد مردم این شهرستان برپایه این‌دو استوار است.   مركبات، خرما، گندم، جو، برنج، بنشن، تره بار از مهم ترين محصولات جهرم است.

جهرم با تولید بیش از یک میلیون تن محصولات باغی در سال، و با داشتن ۳۵۰ هزار اصله درخت نخل و ۵/۳ میلیون درخت مرکبات ؛ یکی از قطب‌های مهم کشاورزی ایران است. که ۲/۱ درصد از خرما و ۶ درصد از مرکبات جهان را تولید می‌کند .

باغداری

همانطور که گفتیم فعالیت های باغی در شهرستان جهرم از اصلی ترین فعالیت های اقتصادی این شهرستان می باشد . از جمله باغات این شهرستان می توان به باغات مرکبات، انار، انجیر، خرما و انگور اشاره کرد.

جهرم در تولید مركبات در جهان مقام دارد و مرکبات تولید شده در این شهرستان شامل لیمو ترش و شیرین، پرتقال، نارنگی، ترنج، نارنج و بالنگ می شوند.

باغات انگور در شهرستان جهرم بسیار وسیع بوده و بیشتر انگور یاقوتی در آن تولید می شود.

خرما از جمله محصولات باغی است که با آب و هوای گرم و اقلیم جغرافیایی کویری شهرستان جهرم سازگاری دارد. خرمای شاهانی جهرم یکی از مرغوبترین انواع خرما در جهان است.

در شهرستان جهرم تولید صیفی جات چند سالی است که در گلخانه ها انجام می شود . محصولات تولید شده علاوه بر تامین نیاز استان فارس، به استان های اطراف نیز صادر می شوند. از جمله صیفی جات تولید شده در گلخانه های این شهرستان می توان به فلفل دلمه ای، خیار، کاهو، کدو، بادمجان و گوجه فرنگی اشاره کرد .

زراعت

در شهرستان جهرم فعالیت های زراعی نسبت به حوزه ی باغداری کمتر است و به صورت سنتی انجام می شود. تولید زراعی غالب در شهرستان گندم و جو می باشد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *