مقالات

شهرستان حمیدیه ، دارای استعداد در کشت انواع سبزی و صیفی

شهرستان حمیدیه یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. این شهرستان از شمال با شهرستان شوش، از شرق و جنوب با شهرستان اهواز و از غرب با شهرستان هویزه و دشت آزادگان همسایه است.

رود کرخه در بالا دست شهر حمیدیه به وسیله سد تنظیمی تقسیم به دو بخش می شود :کرخه اصلی و کرخه کور؛ که هر دوی آنها از داخل شهر می‌گذرند. حال با وجود رودخانه کرخه در این شهرستان ، تامین بیشتر منابع آبی برای انجام فعالیت‌های باغداری و کشاورزی از طریق همین رودخانه انجام می‌شود. همین امر موجب شده اقتصاد بخش عمده‌ای از ساکنین شهرستان حمیدیه وابسته به کشاورزی باشد.  از زمان های گذشته کشاورزی در حمیدیه مرغوب و پر رونق بوده است . زمین‌های حمیدیه خوزستان به دلیل بهره‌مند بودن از خاکی حاصلخیز و هوای متعدل برای کشت سبزی بسیار مناسب است .  دامداری در این منطقه بیشتر پرورش گاومیش می‌باشد.

کشاورزی در شهرستان حمیدیه

گندم ، کلزا وجو از انواع محصولات زراعی شهرستان حمیدیه هستند . سطح زیر کشت گندم در این  شهرستان حدود ۳۵ هزار هکتار است . که به طور میانگین از این سطح زیرکشت ، بیش از ۹۰ هزار تن گندم برداشت شود . همچنین سطح زیر کشت کلزا در حمیدیه ۶۰ هکتار است که سالانه  حدود ۱۸۰ تن دانه روغنی کلزا از مزارع این شهرستان برداشت شود.

در خصوص محصول جو نیز ، سطح زیر کشت این محصول در  حمیدیه ۳۰۰ هکتار است . که به طور میانگین حدود ۷۰۰ تن جو از مزارع شهرستان حمیدیه برداشت شود.

همانطور که گفته شد ، با توجه به کیفیت و نوع خاک اراضی کشاورزی ، این شهرستان استعداد کشت انواع سبزی و صیفی را دارد . بطوریکه حدود ۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در شهرستان حمیدیه  زیر کشت محصولات سبزی وصیفی با ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن محصول در سال ، می رود . که بخش عمده ای از محصولات سبزی و صیفی تولیدی این شهرستان به استان های تهران،اصفهان،شیراز،یزد،کرمان،تبریز و نقاط دیگری از کشور صادر می شود.

از این میزان اراضی زیر کشت، حدود  ۳۰۰ هکتار به کشت بامیه اختصاص دارد . محصول بامیه شهرستان حمیدیه علاوه بر ارسال به شهرهای خوزستان به سایر استان‌های کشور نیز صادر می شود . نوع رقم کشت شده بامیه در شهرستان حمیدیه، بامیه نیاگارای سفید است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *