مقالات

شهرستان خدابنده؛ از قطب های کشاورزی زنجان

شهرستان خدابنده یکی از شهرستان های جنوب شرقی و کوهستانی استان زنجان به مرکزیت شهر قیدار می باشد. که از شمال به شهرستان ابهر، از شرق به شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین، از جنوب‌شرقی و جنوب به شهرستان‌های رَزن و کبودرآهنگ در استان همدان، از جنوب غربی به شهرستان بیجار در استان کردستان و از غرب به شهرستان زرین‌آباد در استان زنجان محدود می‌شود.

آب و هوای این شهرستان کوهستانی است و با توجه به شرایط خاص کوهستانی که دارد می‌ توان گفت آب و هوای خدابنده اقلیم معتدل کوهستانی است.از ویژگی های بارز این نوع آب و هوا، گرمای شدید دره‌ ها در تابستان و معتدل بودن آن‌ ها در زمستان و بر عکس سرمای شدید و سوزان مرتفعات در زمستان و معتدل بودن آن ها در تابستان می باشد.

کشاورزی

به طور کلی زیربنای اقتصادی شهرستان خدابنده را کشاورزی، دامداری و صنایع دستی تشکیل می دهد. شغل بیش تر ساکنان این منطقه کشاورزی و دام‌داری است، به همین دلیل کشاورزی در منطقه از حالت سنتی به حالت نیمه صنعتی در حال تغییر است. ولی كشاورزی سنتی هنوز در منطقه رواج دارد. در مجموع کشاورزی در این خطه به صورت سنتی و نیمه صنعتی و به روش آبی و دیمی (بیش تر به صورت دیمی) رواج دارد. در مجاورت رودخانه ها و نهرهای منطقه، کشت آبی از رونق خوبی برخوردار است.

سیب عمده محصول باغی شهرستان است. ارقام تولیدی این محصول در شهرستان خدابنده شامل سیب زرد، قرمز، 2 رنگ، لبنانی، فوجی و گران‌اسمیت است. انگور و زردآلو از دیگر محصولات باغی این شهرستان هستند که میزان تولید نسبتا زیادی دارند،  ارقام انگور تولیدی در این شهرستان شامل کشمشی، عسگری و بی دانه است. گردو از دیگر محصولات باغی باارزشی است که مقدار تولید زیادی در این شهرستان دارد.

منطقه خدابنده با وجود وسعت اراضی، تنوع آب و هوایی، نیروهای بالقوه و ارزان، مناسب بودن آب‌ های سطحی  و زیر زمینی و بالا بودن متوسط بارندگی، برای توسعه کشاورزی مستعد است. با توجه به آب و هوا و خاک منطقه، زراعت غلات در این شهرستان از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است. میزان تولید گندم در این شهرستان بسیار زیاد است، به گونه ای که این شهرستان به انبار غله استان زنجان معروف شده است. حبوباتی مانند نخود و عدس نیز در این شهرستان به میزان زیاد کشت می شوند. درواقع شهرستان خدابنده به لحاظ موقعیت جغرافیایی، یکی از بهترین مناطق برای کشت حبوباتی مانند نخود و عدس است.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *