مقالات

شهرستان خرمدره حاصلخیز در زمینه کشاورزی

شهرستان خرمدره یکی از شهرستان های جنوب شرقی استان زنجان به مرکزیت شهر خرمدره می باشد. که از شمال به استان قزوین و از شرق و غرب به شهرستان ابهر و از جنوب به شهرستان خدابنده محدود می‌شود.

شهرستان خرمدره، منطقه‌ای کوهستانی محسوب می‌شود. آب و هوای شهرستان خرمدره غالباً سرد و خشک و در بیش‌تر روزهای تابستان معتدل است. البته در برخی روزهای تابستان هوای خرمدره گرم و خشک و در بعضی روزها به علت ورود جبهه هوای سرد شمالی سرد و خشک می‌شود.

کشاورزی

اقتصاد شهر خرم دره بر پایه کشاورزی، دامداری و خدمات استوار است. کشاورزی در شهرستان خرم دره به دلیل استعداد فراوان از نظر آب‌های زیر زمینی و خاک‌های حاصلخیز رواج بسیار یافته و شغل اصلی مردم این ناحیه شده است. نوع کشت در این شهرستان آبی و دیمی است.

زراعت

سطح اراضی آبی و دیم زیر کشت شهرستان جمعاً 12391 هکتار می‌باشد. که اراضی زیر کشت آبی 7605 هکتار و سطح زیر کشت دیم 4895 هکتار می‌باشد. شهرستان خرمدره در بخش زراعت دارای پتانسیل های خوبی برای کشت و کار است.این شهرستان، از مناطق توليد كننده لوبيا در سطح استان زنجان به شمار مي رود و در اين بخش وضعيت مناسبي دارد. هم اكنون سه رقم لوبيا چيتي، قرمز و سفيد در اين شهرستان كشت مي شود كه ارقام چيتي شامل تلاش، لاين، dos 12، رقم قرمز، شامل ناز، گلي و اختر است. وضعیت مطلوب و عملکرد بالای مزارع کلزای شهرستان خرمدره بیانگر این است که شرایط اقلیمی و آب و هوایی شهرستان برای کشت و تولید محصول کلزا مناسب است. تولید گندم و جو نیز در شهرستان انجام می شود و در جایگاه خوبی قرار دارد.

باغداری

کل اراضی باغات این منطقه نیز 3779 هکتار می‌باشد. شهرستان خرمدره از گذشته‌‌های دور یکی از مهم‌ترین مناطق تولید انگور بوده است. در اين شهرستان ارقام متعدد انگور توليد مي شود. تاكنون 48 رقم انگور در اين شهرستان شناسايي شده كه اين موضوع بيانگر ظرفيت و كشت بالاي اين نوع محصول در خرمدره است. با توجه به شرایط اقلیمی ، محصول سیب درختی تولیدی این شهرستان از کیفیت مطلوبی برخوردار است. (رد) و (گلدن) عمده ارقام سیب در خرم‌دره است و گالا، فوجی، استار کینگ، گرانی اسمیت و برخی ارقام بومی و محلی از دیگر ارقام محصول سیب در این شهرستان به شمار می‌رود. سایر محصولات باغی نظیر گردو، آلو، آلوچه، هلو و… نیز در شهرستان تولید می شود و ازکیفیت بالایی برخوردار است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *