مقالات

شهرستان خمینی شهر؛ یکی از قطب های کشاورزی اصفهان

شهرستان خمینی شهر با مساحتی برابر ۱۷۵ کیلومتر مربع، در منطقه بلوک ماربین و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی اصفهان قرار دارد .  که از شمال به شهرستان برخوار و میمه، از شرق و شمال شرقی به شهرستان اصفهان، شمال غربی و غرب به شهرستان نجف آباد، و از جنوب و جنوب غربی به شهرستان فلاورجان و رودخانه زاینده رود محدود می‌شود. مرکز این شهرستان، شهر خمینی‌شهر است. کوشک، اصغرآباد و درچه از دیگر شهرهای آن هستند.

اقلیم و آب و هوا

در خمینی شهر به‌طور کلی هوا گرم و خشک است  .اما هرچه از سمت شرق و شمال به‌سمت جنوب می‌رویم، به‌دلیل نزدیکی به زاینده رود، هوا معتدل‌تر می‌شود. تیر ماه گرم‌ترین و دی ماه سرد‌ترین ماه سال این شهر است. همچنین، این شهر در طول سال دو نوع یخبندان را تجربه می‌کند . ( یخبندان به روزهایی گفته می‌شود که حداقل درجه دمای هوا به زیر صفر می‌رسد .) یخبندان اول در نیمه آبان رخ می‌دهد و یخبندان دوم در نیمه فروردین از راه می‌رسد. حداکثر میزان بارندگی در خمینی شهر در فروردین ماه اتفاق می‌افتد و در فصل گرما میزان بارندگی به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. بیشترین درجهٔ حرارت در تابستان‌ها ۳۹ درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان‌ها ۸ درجه زیر صفر می‌باشد.

کشاورزی

شهرستان خمینی شهر یکی از قطب های حوزه کشاورزی در استان اصفهان به شمار می رود  . چرا که خمینی شهر در سال‌های نه چندان دور یکی از تولیدکنندگان اصلی گلابی در سطح استان و کشور بود. بیشترین کشاورزی این شهرستان در حاشیه زاینده رود واقع است (درچه پیاز) . که پیاز و سیب زمینی و محصولات جالیزی تولید می‌کنند. باغ داران این شهر نیز علاوه بر شاه میوه، گلابی دوفصله و انواع دیگر گلابی (کبوتربچه، گونجانی، لاقه، لالا، قارا سوری، جوزقند، آردالانی، لپ سرخ)، محصولی منحصر به فرد و بومی به نام سیبری تولید می‌کنند. گفتنی است این شهر تولیدکنندهٔ بهترین تنباکوی طلایی جهان می‌باشد . که تماماً به کشورهای خارجی (کشورهای عربی مانند عراق) صادر می‌گردد. همچنین این شهر از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گل، انواع کاکتوس و محصولات گلخانه‌ای می‌باشد ، به‌طوری‌که بزرگترین مرکز گل شب بوی کشور در این منطقه قراردارد.

باغداری

فعالیت های کشاورزی در شهرستان خمینی شهر یکی از اصلی ترین فعالیت های مردم این شهرستان محسوب می شود. در حدود سی سال پیش زراعت این شهرستان از باغداری رونق بیشتری داشت؛ اما با توسعه ی باغات این شهرستان که در خصوص تولید سیب وگلابی بود و همچنین پیوند زدن این دو میوه و تولید میوه ای موسوم به سیبری، فعالیت های باغداری در شهرستان رونق بیشتر گرفت . در حال حاضر بیشتر زمین های این شهرستان برای تولید میوه و صیفی جات مورد استفاده قرار می گیرند.

عمده محصولات باغی شهرستان خمینی شهر شامل درختان سیب، سبیری، گلابی و انگور است. زردآلو، آلبالو، گیلاس و گردو از دیگر محصولات باغی هستند که در سطح شهرستان تولید می‌شوند.

زراعت

در چند سال اخیر تولیدات زراعی شهرستان خمینی شهر به دلیل مشکل کمبود آب دچار نوسانات جدی شده و کاهش پیدا کرده‌است. محصولات زراعی تولیدی در شهرستان بیشتر برای تامین نیاز مردم داخل شهرستان مصرف می‌شود.

از عمده ترین تولیدات این شهرستان گندم و جو است . کشت حبوباتی نظیر نخود، عدس و لوبیا چیتی در خمینی‌شهر، تقریبا برای تامین نیاز داخلی شهرستان است . در شهرستان خمینی شهر باید الگوی کشت به سمت تولید محصولات کم آب پیش برود. در این حیطه نیز فعالیت هایی در خصوص تولید گیاهان دارویی مانند خاکشیر، سیر، کلزا و زعفران صورت گرفته است . همچنین در شهرستان خمینی شهر کشت توتون و تنباکو با داشتن مجوز از سازمان دخانیات به میزان زیاد انجام می شود .

کشت گلخانه ای

بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور در خمینی شهر قرار دارد . فعالیت‌های گلخانه ای این شهرستان بسیار زیاد است و علاوه بر تولید صیفی جات، تولید گل های زینتی نظیر شب بو و کاکتوس نیز در گلخانه های شهرستان انجام می شود ، که مزیت پرورش گل های شب بو از کاکتوس بیشتر است. گل های گلخانه ای که در این شهرستان تولید می شوند، به استان های دیگر ارسال می شود . گل های شب بوی تولیدی به کشور های حاشیه ی خلیج فارس و کشور های اروپایی نظیر آلمان و ایتالیا نیز صادر می گردند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *