مقالات

شهرستان خور و بيابانک ؛ کویری سرسبز

شهرستان خور و بيابانک یکی از شهرستان های استان اصفهان که درمنتهي اليه شرق شهرستان نايين قرار دارد .  که از شمال به استان سمنان از جنوب و شرق به استان خراسان و از سمت غرب به بخش انارک شهرستان نايين محدود است.  مرکز این شهرستان شهر خور از توابع استان اصفهان می‌باشد.

شهرستان خور و بيابانک در حاشیه جنوبی کویر مرکزی ایران واقع شده است.  به همین دلیل این شهرستان ، دارای آب‌وهوای گرم و خشک و بیابانی در تابستان‌ها و هوای سرد در زمستان‌ها است. حداکثر دمای این شهرستان در تابستان به 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و دارای اختلاف شدید درجه حرارت در شب و روز است. از لحاظ بارندگی نیز شهرستان خور و بيابانک یکی از کم باران‌ترین مناطق استان اصفهان به شمار می‌رود، متوسط بارش سالیانه در این شهرستان حدود 100 میلی‌متر است.

با وجود کویری بودن شهرستان خور و بيابانک ، فعالیت اقتصادی اکثر مردم این منطقه به سبب چشمه‌های متعدد، خاک حاصلخیز، موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی عالی این شهرستان عمدتاً در زمینه کشاورزی، باغداری و دام‌پروری است. سالانه مقدار قابل توجهی از تولیدات دامی و محصولات کشاورزی ازجمله خرما، پسته، انار و زیتون از این شهرستان روانه بازار دیگر مناطق می‌شود.

میزان اراضی کشاورزی شهرستان خور و بيابانک 2800 هکتار می باشد که سطح زیر کشت محصولات زراعی میزان ۱۱۰۰ هکتار محصولات باغی 1125 هکتار و اراضی آیش 600‎ است که 2200 هکتار از این اراضی بصورت آبی و 600هکتار بصورت دیم کشت می شوند۔

 باغداری

مهمترین محصولات باغی این شهرستان شامل خرما ،پسته و انار است و میزان تولید محصولات باغی آن سالیانه 2200 تن می باشد .

درخت و محصول غالب شهرستان خور و بيابانک با توجه به آب‌و‌هوا، خرماست .  اهالی خور خرمای قَصب (روستای مهرجان) و خرمای کرمانه (روستای گرمه) را از نوع مرغوب‌ترین نوع خرما می‌دانند .

پسته و زیتون نیز از جمله مواردی هستند که به صورت عمده در این شهرستان کشت می‌شوند . چرا که  هم با اقلیم شهرستان سازگار هستند و هم زمین های مناسب برای توسعه آنها در این شهرستان وجود دارد .

زراعت

مهمترین محصولات زراعی شهرستان شامل گندم ، جو و یونجه است .

گندم و جو از جمله محصولات استراتژیک زراعی در  شهرستان خور و بيابانک هستند  . کشت سیر و پیاز نیز بین محصولات زراعی  این شهرستان وجود دارد  .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *