مقالات

شهرستان داراب ؛ از قطب های مهم کشاورزی کشور

شهرستان داراب یکی از شهرستان های استان فارس با مرکزیت شهر داراب است که در جنوب شرقی استان فارس قرار دارد. داراب با شهرستان‌های نی‌ریز، فسا، استهبان، جهرم، زرین‌دشت و لارستان در استان فارس و حاجی‌آباد در استان هرمزگان هم‌مرز است.

آب وهواي این شهرستان  گرم و خشک است. بیشتر مناطق شهرستان داراب از نظر آب و هوایی گرمسیری است که بارش در آن بیش‌تر به صورت باران است و در طول سال از 350 میلی‌متر تجاوز نمی‌کند. و در قسمت کوهستانی آن آب و هوا به نسبت سرد و کوهستانی می‌باشد و در زمستان در بیش‌تر مناطق کوهستان برف می‌بارد. دمای هوا در تابستان تا 42 درجه و در زمستان تا3- درجه نیز می رسد.

شهرستان داراب با توجه به وسعت اراضی حاصل خیز و شرایط آب وهوایی مطلوب و متنوع از جایگاه ویژه ای در کشاورزی استان فارس و کشور برخوردار است و به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور مطرح می باشد .  شغل بیش‌تر مردم در روستاهای این شهرستان  کشاورزی است. محصولات عمده این شهرستان  شامل مرکبات، گندم، پنبه، ذرت و خرما می باشد. که از نظر تولید ذرت و پنبه مقام اول استان  فارس و از نظر تولید گندم مقام سوم این استان را دارا می باشد .

باغداری

باغداری در شهرستان داراب رونق بسیار خوبی دارد. چرا که  با توجه به اینکه داراب دارای اقلیم های آب و هوایی متنوع از جمله اقلیم گرمسیری، سردسیری و معتدل است، محصولات متنوعی نیز در آن تولید می شود.

مرکبات از جمله محصولات باغی داراب هستند که به مقدار زیادی تولید می شوند. انواع مرکبات تولید شده در این شهرستان شامل پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، لیمو ترش، نارنگی و دارابی است. که پرتقال داراب شهرت زیادی دارد.

یکی دیگر از انواع محصولات باغداری این منطقه، خرما است. در داراب ارقام مختلفی خرما که ویژگی‌های خاصی دارند، تولید شده و به اغلب نقاط کشور صادر می شوند .

انجیر و انگور از دیگر محصولات باغی  این شهرستان هستند که میزان تولید قابل توجهی دارند. که بعد از استهبان ، شهرستان داراب دارای دومین انجیرستان دیم دنیا می‌باشد که در روستای نوایگان کشت می‌شود.

انار از دیگر میوه های تولیدی در شهرستان داراب است که سطح کاشت وسیعی دارد . انارتولیدی این شهرستان  علاوه بر مصرف داخلی به کشور‌های حوزه خلیج فارس و کره جنوبی نیز صادر می‌شود.

گل محمدی از دیگر محصولات تولید شده در شهرستان داراب است  که عمدتا در مناطق کوهستانی داراب کاشته می شود.  این شهرستان بزرگترین تولیدکننده گل محمدی دیم کشور با دارا بودن ۵۵۰۰ هکتار گل محمدی دیم می‌باشد .

زراعت

شهرستان داراب تولیدات متنوعی نیز در زمینه محصولات زراعی دارد . داراب يكي از بزرگ‌ترين توايدكنندگان گندم در كشور است.

پنبه از محصولات زراعی دیگری است که مقدار تولید زیادی در شهرستان داراب  دارد. داراب یکی از مناطق مهم و قطب تولید پنبه در استان فارس و کشور به شمار می رود .  محصول پنبه این شهرستان به دلیل شرایط آب و هوایی منطقه به لحاظ نازکی و لطافت از مرغوب ترین نوع در ایران است.

گیاهان دارویی از دیگر محصولات زراعی شهرستان داراب هستند که به صورت خودرو و کشت شده، وجود دارند. کتیرا، گل گاوزبان، آویشن، نعنا، کاسنی، گل بابونه و موسیر انواعی از گیاهان دارویی شهرستان هستند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *