مقالات

شهرستان دزپارت ؛ قطب تولید گیاهان دارویی خوزستان

شهرستان دزپارت یکی از شهرستان‌های استان خوزستان در جنوب غربی ایران است. مرکز این شهرستان، شهر دهدز است.

شهرستان دزپارت در یک منطقه ­ی کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده است . که از شمال­ شرقی به استان چهارمحال­ و بختیاری، از جنوب ­شرقی به استان کهگیلویه­ و بویراحمد، از غرب و شمال ­غربی به شهرستان ایذه و از جنوب به شهرستان باغملک محدود می­شود . این شهرستان ، با ارتفاعی بیش از 1800متر از سطح دریا، مرتفع ترین شهرستان استان خوزستان محسوب می شود.

تولیدات گیاهان دارویی در شهرستان دزپارت

شهرستان دزپارت از بخش‌های قابل توجه خوزستان در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود و با توجه به قابلیت‌های موجود در این شهرستان تازه تاسیس، شرایط به گونه‌ای است که در صورت تقویت زیرساخت‌های کشاورزی، می  باید که شاهد یک جهش امیدوارکننده در این شهرستان در امر تولیدات گیاهان دارویی و کاشت گونه های جدید آن بود. گیاهان دارویی کشت شده در این شهرستان می‌تواند منشا اثر برای بسیاری از کارخانه‌های داروسازی و طب اسلامی باشد. پس می توان به این تنیجه نیز رسید که ،  کاشت گیاهان دارویی در این شهرستان  درآمدزایی اقتصادی خوبی به نسبت کشت های رایج جو و گندم دارد .

بیش از 80هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی شهرستان دزپارت است .که در این سطح محصولات زعفران، گل محمدی، بابونه، رازیانه، سیاه ‌دانه، زیره‌ سبز و گل گاوزبان کشت می شوند . که  محصول تولیدی از مزارع زعفران در نقاط مختلف شهرستان دزپارت از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است .

حدود 5 هکتار از این سطح زیر کشت گل بابونه دیم است. که بخشی از این مزارع ، از ارقام محلی و بومی و مابقی گل بابونه آلمانی می باشد .

یکی از محصولات باغی موفق در شهرستان دزپارت ، محصول انجیر می باشد .   دزپارت از دیرباز خاستگاه انجیر با ارقام بومی بوده که یکی از گونه‌های مهم جنگلی و باغی منطقه محسوب می‌گردد. سطح باغات شهرستان دزپارت بیش از یک هزار و 850 هکتار است که از این میزان 250 هکتار باغات انجیر است.  در باغ‌های انجیر دزپارت انجیر سبز، کشکی، سیاه و هلویی کشت و تولید می‌شود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *