مقالات

شهرستان دماوند از قطب های کشاورزی استان تهران

شهرستان دماوند، منطقه ای کوهستانی است که در قسمت شمال شرقی استان تهران قرار دارد . که از شمال به لاریجان از شهرستان آمل و سواد کوه از شهرستان قائم شهر، از جنوب و جنوب شرقی به گرمسار و ورامین و از شرق به شهرستان فیروزکوه و از غرب به تجریش تهران و شمیران و لواسانات محدود است.

آب‌وهوای شهرستان دماوند به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه دماوند کوهستانی است. دماوند در زمستان ها و اواخر پاییز روزهای بسیار سرد و اغلب برفی دارد اما در فصل تابستان روزها آن خنک و آفتابی‌ست.باید گفت بیشترین درجه حرارت دماوند در تابستان ۳۵ درجه و کمترین درجه دما در زمستان به ۲۹- درجه می‌رسد. تیرماه گرم‌ترین ماه و دی‌ماه سردترین ماه این منطقه است.

شغل اصلی مردم دماوند،کشاورزی و دامپروری بوده و هزاران خانوار روستایی از این راه امرارمعاش می کنند . این شهرستان چون در میان کوه های برف گیر واقع شده ،اراضی اطراف آن به واسطه فراوانی آب ، دارای باغ های متعدد و حاصلخیز است. آب كشاورزي در شهرستان دماوند از چشمه سارها، رودخانه ها و چاه هاي ژرف و نيمه ژرف تامين مي شود و كشت به دو گونه آبي و ديمي انجام مي گيرد. انواع میوه ها و محصولات کشاورزی به ویژه سیب ،گلابی ،قیسی ،گیلاس ،آلبالو ،سیب زمینی ،گردو ،لوبیا ،گندم ،گوجه و خیار و میوه های گرمسیری مانند انار و انجیر از فرآورده هاي اطراف اين شهرستان هستند.

شهرستان دماوند دارای حدود حدود 14هزار و 300 هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان حدود 9هزار و 200 هکتار سطح باغ‌ها و دوهزار و 300 هکتار سطح اراضی زراعی و مابقی به‌صورت آیش و دیمزار است.

باغداری و کشت گلخانه

در حال حاضر 13 نوع محصول باغی مختلف در باغات شهرستان دماوند تولید می شود. این محصولات شامل : سیب درختی ، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، گردو، گوجه سبز، هلو، شلیل، زردآلو، قیسی، آلو زرد و انگور است.

این شهرستان با داشتن هفت هزار و 500 هکتار باغ سیب و برداشت متوسط 25 تن در هکتار در زمینه تولید سیب درختی مقام اول استان تهران و یکی از شهرستان های برتر تولید کننده این نوع محصول در کشور است. همچنین این شهرستان در زمینه تولید محصولات باغی دیگر از قبیل هلو، گیلاس، قیسی و گردو در جمع پنج شهرستان برتر تولیدکننده استان تهران قرار دارد.

در نهایت نکته قابل توجه این است که ، هم اکنون بخش عمده ای از باغات میوه این شهرستان تحت پوشش سیستم آبیاری نوین ( قطره ای و بارانی ) قرار دارد .  همچنین این شهرستان درحال‌حاضر حدود 30 هکتار گلخانه دارد که در این استان سالانه 250 تن صیفی‌جات، 730 هزار گل شاخه‌بریده ، 38 تن توت‌فرنگی و 2/1 تن قارچ خوراکی تولید می شود .

زراعت

در زمینه زراعت نیز سیب زمینی از جمله محصولات زراعی دماوند است که کیفیت بالایی دارد . همچنین کشت گندم و جو در شهرستان دماوند از بازدهی مناسبی برخوردار است . گیاهان دارویی از دیگر محصولاتی هستند که به صورت خودرو و فراوان در این شهرستان وجود دارند. آویشن، پونه، گون، خاکشیر، نعناع، اسپند و پنیرک از جمله گیاهان دارویی تولید شده در این شهرستان هستند.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *