مقالات

شهرستان دهاقان؛ دارای آب و هوای مساعد و خاک حاصلخیز

مرکز شهرستان دهاقان در فاصله 90 کیلو متری جنوب غربی شهر اصفهان در مرکز فلات ایران در دامنه شرقی کوه های زاگرس با مساحت 1450 کیلو متر مربع قرار دارد . این شهرستان از شرق به شهرستان شهرضا ،از غرب به شهرستان بروجن از توابع استان چهار محال بختیاری ، از شمال به شهرستان مبارکه و از جنوب به شهرستان سمیرم علیا محدود می شود.

شهرستان دهاقان دارای آب و هوای مساعد و خاک حاصلخیز است. شهر دهاقان از نظر موقعیت جغرافیایی در جلگه حاصلخیزی در دامنه شرقی کوه های زاگرس و در میانه راه بروجن – شهرضا قرار دارد. دهاقان دارای آب هوای سرد و کوهستانی با زمستانهایی سرد و تابستانهایی نسبتاً معتدل می‌باشد.

شهرستان دهاقان به دلیل دارا بودن آب و هوای کوهستانی و واقع شدن در دامنه شرقی سلسله کوه های زاگرس از دیرباز مستعد فعالیت‌های کشاورزی بوده است. در حال حاضر حدود ده هزار هکتارسطح زیر کشت زمین ها کشاورزی  این شهرستان است . همچنین۱۲۰ هکتار گلخانه سبزی و صیفی و گل شاخه بریده در ایت شهرستان ، آن را به یکی از قطبهای گلخانه ای کشور تبدیل کرده است. منطقه کشاورزی دهاقان شامل مزرعه برآفتاب ، مزرعه حیدرآباد و لورک و کوشک می‌باشد. تاکستان‌های انگور، باغ‌های گردو وبادام، زردآلو، سیب ،گلابی ،به مهم ترین بخش کشاورزی  این منطقه را به خود اختصاص داده‌است. خیار،گوجه فرنگی،فلفل دلمه ای گل رز و گل سرخ دهاقان که محصول گلخانه‌های دهاقان می‌باشد از شهرت خاصی برخوردار است. از دیگر محصولات کشاورزی می توان گندم، جو و لوبیا(چیتی وسفید) نخود عدس و ماش اشاره کرد.

باغداری

شرایط اقلیمی شهرستان دهاقان باعث شده است تا این شهرستان در زمینه تولید محصولات باغی، وضعیت مطلوبی داشته باشد.

گردو و بادام از جمله محصولاتی هستند که بخشی از باغات شهرستان دهاقان به این محصولات اختصاص دارد. این محصولات با شرایط اقلیمی این شهرستان سازگاری مطلوبی دارند. مهم‌ترین باغات کاشت گردوی شهرستان دهاقان مزارع برواده، برآفتاب، قلعه‌نویی، عطاآباد و گلشن است . که گردوی تولیدی آن‌ها علاوه بر مصرف در شهرستان به دیگر شهرستان‌های استان نیز صادر می‌شود. گردوی بومی ایرانی، خوشه‌ای، پیوندی و پوست کاغذی از جمله ارقامی است که با آب و هوای این منطقه سازگاری دارد و در شهرستان دهاقان کاشته می‌شود.

انگور نیز از دیگر محصولات باغی است که به میزان زیادی در شهرستان دهاقان کشت می شود .  انگورهاي عسگري، ياقوتي، سياه و ريش‌بابا از انواع انگور تولید شده در این شهرستان هستند.

گلابی و انار وسیب از دیگر محصولات باغی شهرستان دهاقان هستند که در این شهرستان تولید می شوند .  این محصولات با شرایط آب و هوایی این شهرستان سازگاری خوبی دارند .

کشت گلخانه

شهرستان دهاقان پیشروترین شهرستان کشور در تولیدات گلخانه و احداث سازه‌های گلخانه‌ای است. شهرستان دهاقان دارای ۲۵۰ هکتار گلخانه است و تولیدات بسیار خوبی در حوزه سبزی و صیفی و تولید گل را دارا ست .محصولاتی همچون صیفی جات (فلفل دلمه ای، بادمجان، گوجه گیلاسی، خیار و گوجه فرنگی)، گل های زینتی مانند گل های آپارتمانی، گل رز، بذر سیب زمینی، نشاء برای محصولات گلخانه ای در گاخانه های این شهرستان تولید می شوند . محصولات گلخانه‌ای دهاقان به سبب کیفیت مناسب به کشور‌های خاورمیانه صادر می‌شود و در کشور حرف نخست را در این زمینه می‌زند.

زراعت

شهرستان دهاقان در حوزه زراعت نیز تولیدات متنوعی دارد  . گندم و جو و لوبیا از محصولات زراعی شهرستان دهاقان هستند که به میزان انبوه تولید می شوند.  در بین انواع حبوبات کشت شده در این شهرستان کشت نخود و عدس نیز وجود دارد .

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *