مقالات

شهرستان راز و جرگلان و بخش کشاورزی

شهرستان راز و جرگلان یکی از شهرستان های شمال غربی استان خراسان شمالی به مرکزیت شهر راز می باشد. که از شمال با کشور ترکمنستان، از جنوب و غرب با شهرستان مانه و سملقان و استان گلستان و از شرق با شهرستان بجنورد هم‌مرز است.

بخش وسيعي از شهرستان راز و جرگلان مناطق كوهستاني و دره‌هاي نه چندان عميق است. به طور كلي اين منطقه زمستان‌هاي سرد و مرطوب و تابستان‌هاي گرم و خشك دارد. حوضه‌هاي آبريز منطقه شامل رود سومبار، رود جرگلان و رود غلامان در شمال منطقه و حوضه آبريز رود تنگه تركمن در جنوب محدوده شهرستان است كه از نظر اقليمي تحت تأثير تودۀ هوايي درياي مازندران قرار دارد. رشته كوه كپه‌داغ و دره سومبار در شمال به عنوان مرزي طبيعي بين تركمنستان و شهرستان قرار گرفته و از جنوب به ارتفاعات شهرستان بجنورد و شهرستان مانه و سملقان محدود مي‌شود.

شغل بیشتر افراد در این منطقه دامداری، کشاورزی و باغداری است. بین دو حوزه زراعت و باغداری، سطح زیر کشت محصولات زراعی در این شهرستان بیشتر است. در حال حاضر بیشتر، زراعت دیم انجام می‌شود وجود سد‌های سومبار و چندیر می‌تواند تامین‌کننده آب مورد نیاز برای این بخش باشد و تولید را در این زمینه افزایش دهد. ولی در حال حاضر با توجه به بارش های مطلوبی که انجام می شود دیمی کاری مزیت بیشتری دارد.

کشت کلزا، کنجد و آفتابگردان از جمله دانه‌های روغنی هستند،  که در راز و جرگلان کشت می شوند. کشت عدس، نخود، گندم و جو نیز به صورت دیمی در شهرستان راز و جرگلان انجام می‌شود.

وجود آب‌وهوای مساعد و ارتفاع بالاتر از سطح دریا باعث شده تا کشت درختان میوه و باغداری نیز در این شهرستان پررونق باشد. اگر چه این رسته بعد از زراعت قرار دارد اما تولیدات باغی نیز مرغوب و با کیفیت است.
از جمله محصولات  باغات این شهرستان می توان به گردو، سیب، هلو، زردآلو، گلابی، گیلاس، به ، انجیر، توت و شلیل اشاره کرد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *