مقالات

شهرستان رامشیر از شهرستان‌های تراز اول کشاورزی خوزستان

شهرستان رامشیر، یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است و مرکز آن شهر رامشیر می باشد. همچنین مشراگه نیز از دیگر نقاط شهری آن می باشد. این شهرستان از شمال با اهواز، از جنوب با امیدیه، از شرق با رامهرمز و از غرب با بندر ماهشهر مجاورت دارد. این شهرستان دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد و دارای دو بخش و چهار دهستان است .

شهرستان رامشیر جزو شهرستان‌های تراز اول کشاورزی استان خوزستان محسوب می‌شود .  وجود اراضی مرغوب با ظرفیت های  بالا، فعالیت کشاورزان با تجربه و تنوع محصولات کشاورزی سبب تمایز آن از سایر مناطق شده است. پیشه بیشتر مردم این شهرستان کشاورزی است و رودخانه جراحی از کنار شهر می‌گذرد. عمده محصولات کشاورزی شهرستان رامشیر عبارت‌اند از جو، گندم، صیفی‌جات.

باغداری

باغداری یکی از حوزه های رایج  بخش کشاورزی در شهرستان رامشیر است .  این شهرستان یکی از قطب های کشاورزی استان خوزستان می باشد و تولیدات متنوعی در این زمینه دارد. کشاورزی در این شهرستان به دلیل وجود خاک حاصلخیز  و شرایط آب و هوایی مناسب و همچنین تمایل کشاورزان، از رونق بالایی برخوردار است.

در این شهرستان سبزیجات و صیفی جاتی نظیر خیار، گوجه فرنگی و بادمجان در حد نیاز شهرستان و در فضای آزاد نیز کاشته می‌شوند و با شرایط آب و هوایی شهرستان سازگاری دارند .

هندوانه و خربزه و طالبی از جمله محصولات جالیزی هستند که در این شهرستان تولید می‌شوند و کیفیت بسیار مطلوبی دارند. هندوانه رامشیر در بین مردم معروف  است و  این شهرستان بعنوان قطب تولید هندوانه در کشور به شمار می‌رود . دلایل موفقیت و توسعه کشت هندوانه و طالبی در شهرستان رامشیر را می‌توان وجود رودخانه جراحی، سابقه، علاقه و پشتکار مردم، شرایط محیطی و اقلیمی مناسب و دشت حاصلخیز موجود در رامشیر دانست.

خرما از جمله محصولات باغی شهرستان رامشیر است که به مقدار زیادی در این شهرستان تولید می شود. انواع خرمای تولیدی در این شهرستان شامل استعمران، گنطار و خضراوی می باشد. زیتون نیز یکی دیگر از محصولات باغی است که در این شهرستان تولید می شود و از بازدهی خوبی نیز برخوردار است .

یکی از فعالیت‌های مربوط به حوزه باغداری که در این شهرستان انجام می شود و قابلیت توسعه آن نیز وجود دارد، پرورش محصولات گلخانه‌ای می‌باشد .  در گلخانه‌های این شهرستان محصولات خارج از فصل مانند خیار و گوجه فرنگی تولید می شوند. این محصولات بازار فروش مناسبی دارند و تمایل کشاورزان نسبت به کشت آن ها زیاد است.

زراعت

گندم و جو از جمله محصولات زراعی کشت شده در این شهرستان می باشند. طبق نظر کارشناسان، قابلیت افزایش سطح زیر کشت این محصولات در منطقه وجود دارد .

بامیه نیز از جمله محصولات زراعی قابل کشت در این شهرستان می باشد و با توجه به اینکه این گیاه، گیاهی گرمسیری است، با شرایط آب و هوایی شهرستان سازگاری دارد و امکان افزایش سطح زیر کشت آن در شهرستان وجود دارد . کشت دانه های روغنی نیز در این شهرستان انجام می شود. کلزا از جمله دانه های روغنی است که در این شهرستان تولید شده و مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است . حبوباتی مانند لوبیا و ماش از دیگر محصولات زراعی هستند که در این شهرستان کشت می‌گردند و پتانسیل لازم برای توسعه کشت آن‌ها در این شهرستان وجود دارد. ذرت  نیز در دو نوع علوفه ای و دانه ای در این شهرستان کشت می شود.

در این شهرستان در زمینه کشت گیاهان دارویی فعالیت‌های بسیار کمی صورت گرفته است. از جمله گیاهان دارویی کشت شده در این شهرستان، می توان به آلوئه ورا و نعناع فلفلی اشاره کرد. با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان و همچنین طبق نظر کارشناسان، قابلیت افزایش سطح زیر کشت این گیاهان در شهرستان وجود دارد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات   کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *