مقالات

شهرستان رشتخوار در حوزه کشاورزی

شهرستان رشتخوار یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر رشتخوار می باشد. که از شمال و شمال غربی به تربت حیدریه واز شمال شرقی به زاوه از جنوب غربی و جنوب به گناباد و از شرق و جنوب شرقی به خواف محدود می‌شود.

آب و هوای شهرستان رشتخوار، خشک و کویری بوده و زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های گرم دارد. به لحاظ قرارگیری منطقه در عرض متوسط و تأثیر توده‌ای هوای شمالی و غربی در این منطقه باعث شده ‌است که نوع خاصی از اقلیم در این منطقه حکم‌فرما شود. تأثیر توده‌های باران‌زای غربی در این شهرستان باعث بارندگی در اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار می‌گردد. در عین حال تأثیر نوع و جهت ارتفاعات نیز نقش قابل ملاحظه‌ای در نوع اقلیم منطقه بر عهده دارد، به‌طوری‌که جهت شمال غربی و جنوب شرقی ارتفاعات تا حد بسیار زیادی از شدت تأثیر توده‌های سرد شمالی کاسته ‌است.

کشاورزی

در این شهرستان 82 هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی وجود دارد، ولی در حال حاضر مجموع سطح کشت اراضی زراعی و باغی شهرستان 41 هزار هکتار است. که از طریق 382 حلقه چاه عمیق، سد شهید یعقوبی و سد شهید حسینی و51 دهنه قنات مشروب می شود.  سطح زیر کشت محصولات آبی شهرستان 36 هزار هکتار و دیمزارهای منطقه پنج هزار هکتار است که از این میزان ، 97 درصد به کشت محصولات زراعی با 264 هزار تن محصول و سه درصد نیز به محصولات باغی با 800 تن محصول اختصاص دارد.

شهرستان رشتخوار به دلیل داشتن دو وضعیت کوهستانی و دشتی ، پتانسیل مناسبی در زمینه تولید محصولات باغی دارد.  پسته یکی از محصولات اصلی شهرستان رشتخوار است که در سطح وسیعی در این شهرستان کاشته می‌شود. انار یکی دیگر از محصولات باغی شهرستان رشتخوار است که به مقدار گسترده‌ای در این شهرستان تولید می‌شود.  ارقام انار در این شهرستان شامل خزر شیرین، شیشه گپ، ملس و قند کاشمر است.

شهرستان رشتخوار تولیدات گسترده‌ای در زمینه محصولات زراعی نیز دارد. عمده محصول زراعی شهرستان رشتخوار، زعفران است. زعفران تولیدی در این شهرستان به دلیل شرایط اقلیمی این شهرستان از کیفیت خوبی برخوردار است.  گندم و جو وپیاز از جمله دیگر محصولات زراعی شهرستان رشتخوار هستند که در سطح وسیعی در این شهرستان کشت می‌شوند. در این شهرستان گیاهان دارویی متنوعی نیز مانند بومادران، بنه کوهی، ریواس، اسپند، کنگر، زیره سیاه و زیره سبز کشت می‌شوند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *