مقالات

شهرستان زبرخان دارای شرایط مناسب برای کشاورزی

شهرستان زبرخان یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر خرو می باشد. که از شمال به شهرستان طرقبه شاندیز و شهرستان گلبهار، از شرق به بخش احمدآباد شهرستان مشهد، از جنوب به بخش کدکن شهرستان تربت حیدریه و از غرب به بخش‌های مرکزی و میان جلگه شهرستان نیشابور محدود می‌شود.

این شهرستان در دامنه جنوبی رشته کوه‌های بینالود قرار دارد. که قرار گرفتن این شهرستان در دشت حاصل‌خیز پایکوهی بینالود و واقع شدن بین دو شهر پرجمعیت استان یعنی مشهد و نیشابور و عبور راه مواصلاتی و راه‌آهن سراسری تهران – مشهد از داخل این منطقه، موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی ممتازی را برای این شهرستان ایجاد کرده است.

شهرستان زبرخان در منطقه آب و هوایی نیمه خشک قرار دارد که آب و هوای آن در نواحی کوهستانی معتدل و در نواحی پست به تدریج  میزان دما، افزایش و میزان بارندگی، کاهش می یابد. متوسط درجه حرارت سالیانه در این منطقه ۱۲/۹ و میزان بارندگی آن طی دوره‌های آماری  حدود ۲۳۵ میلی‌متر بوده است.

کشاورزی و دامپروی

شهرستان زبرخان به‌دلیل قرارگیری در منطقه پایکوهی رشته کوه‌های بینالود و برخورداری از اقلیم معتدل کوهستانی، شرایط مناسبی را برای فعالیت‌های کشاورزی اقتصادی منطقه دارد. که  اساس معیشت و نظام تولیدی در این شهرستان بیشتر بر فعالیت‌های زراعی و دامی استوار است. حدود ۳۸ هزار هکتار (۳۷٪) از اراضی این منطقه جهت فعالیت‌های کشاورزی از حاصل خیزی خوبی برخوردار می‌باشند. از مهم‌ترین محصولات کشاورزی منطقه می‌توان به گندم، جو، چغندر قند، پنبه و محصولات باغی از قبیل انگور، آلو، گردو، گیلاس، و سیب درختی اشاره کرد. دامپروری نیز به دلایل شرایط مساعد اقلیمی، بارندگی مناسب و تنوع پوشش گیاهی از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. که از قطب‌های مهم دامپروری در سطح استان خراسان به‌شمار می‌رود.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *