مقالات

شهرستان سراوان؛ قطب تولید خرما در سیستان وبلوچستان

شهرستان سراوان یکی از شهرستان های شرقی استان سیستان و بلوچستان به مرکزیت شهر سراوان می باشد. که از شمال به خاش، از غرب به سیب سوران و از شرق و جنوب به کشور پاکستان محدود می‌شود.

آب و هوای شهرستان سراوان گرم و خشک، بیابانی، کویری و کم‌باران است. در زمستان هوا معتدل و سرد و متوسط بارندگی در سال ۱۰۰ میلی‌متر است. بسیاری از روستاها دارای خاک مرغوب و حاصل‌خیز می‌باشند.

شهرستان سراوان یکی از قطب های تولید محصولات باغی علی الخصوص خرما است . سطح زیر کشت کل محصولات باغی این شهرستان ۱۳ هزار ۸۰۰ هکتار است که از این رقم ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن به کشت انواع خرما اختصاص دارد.

خرمای شهرستان سراوان از لحاظ کیفیت حرف اول را در سطح استان سیستان و بلوچستان می زند. ارقام آن شامل؛مضافتی که ازلحاظ بسته بندی درجه یک و دو و سه قرار دارد و حدود ۸۱ درصد خرمای این شهرستان از نوع مضافتی ،یازده درصد ربی و مابقی شامل سایر ارقام است . از 12 هزار سطح زیر کشت خرما در این شهرستان هشت هزار هکتار آن دیمی از نوع خرمای ربی است و حدود چهار هزار هکتار آن آبی است. که در سال حدود ۴۰ هزار تن محصول خرما از این سطح زیر کشت برداشت می شود. خرمای تولیدی شهرستان سراوان اکثرا به خارج از کشور مانند پاکستان،سوریه، مالزی و داخل خود استان و کشور صادر می شود.

در این شهرستان محصولات دیگری از قبیل گندم، جو، انار، انگور، برنج، پرتقال، لیمو و گوجه نیز کشت می شود.

یکی از فعالیت‌های مربوط به حوزه کشاورزی که در سطح مناسبی در شهرستان سراوان انجام می شود، پرورش محصولات گلخانه‌ای می‌باشد.  شهرستان سراوان دارای ۲۸ هکتار گلخانه است . که بیش از هفت هزار تن محصولات گلخانه‌ای در این میزان سطح زیر کشت تولید می شود. خیار، گوجه فرنگی، بادمجان و سبزیجات برگی  از عمده محصولات گلخانه‌ای سراوان می باشد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *