مقالات

شهرستان سرخس؛ دارای استعداد در توليد محصولات كشاورزي

شهرستان سرخس یکی از شهرستان های شمال شرقی استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر سرخس می باشد. که از سوی شمال و شرق به جمهوری ترکمنستان، از غرب به شهرستان مشهد، از شمال غرب به شهرستان کلات و از جنوب به شهرستان تربت جام محدود می‌شود.

آب و هوای شهرستان سرخس در گذشته معتدل و خشک بود، که با گسترش کشاورزی آبی و آبگیری سد دوستی به هوای گرم و مرطوب تغییر وضعیت داد. اکنون در بازه ایی از ماه‌های تابستان حتی بهار بیش‌ترین درجهٔ حرارت، ۵۰ درجه بالای صفر و کم‌ترین آن در زمستان‌ها، ۲۵ درجه زیر صفر است. میانگین باران سالیانهٔ سرخس به ۱۸۰ میلی‌متر می‌رسد.

کشاورزی

شهرستان سرخس به دليل قرار گرفتن در حد فاصل حاشيه خارجي صحراي قره قوم تا لبه فلات ايران كه از دو سو به بستر دو رودخانه محلي كشف رود و تجن محدود شده است استعداد بسيار خوبي در توليد محصولات كشاورزي دارد. به طوریکه نگین استان خراسان رضوی در محصولات كشاورزي است.

عمده‌ترین محصولات کشاورزی تولیدی در این شهرستان گندم، جو، کلزا و حبوبات دیمی است. در سرخس بخش اعظمی از زمین های کشاورزی زیر کشت گندم و جو به صورت آبی است. این محصولات تولیدی علاوه بر اینکه نیاز شهرستان سرخس را تامین می کنند، برای تامین نیاز شهرستان مشهد و همچنین کشورهای اطراف نیز تولید می شوند.

در شهرستان سرخس باغداری در تولید چند محصول شامل محصولات جالیزی، پسته و صیفی‌جات به صورت عمده محدود می شود. محصولات جالیزی تولید شده در این شهرستان خربزه، هندوانه و طالبی هستند. این محصولات در شهرستان با توجه به عدم وجود مشکل کم آبی، یکی از محصولات عمده تولیدی است . پسته تولید شده در شهرستان سرخس کیفیت بسیار مطلوبی دارد و بیشتر این محصول به کشورهای اطراف نظیر افغانستان و پاکستان صادر می شود. باغات انگور ریش بابا و یاقوتی در این شهرستان نسبتاً زیاد هستند و در واقع این محصول بیشتر برای تأمین نیاز شهرستان‌ها و استان‌های اطراف تولید می‌شود.

شهرستان سرخس نیز مانند سایر شهرستان‌های استان خراسان رضوی از لحاظ وجود گیاهان دارویی خودرو غنی است. گیاهان دارویی این منطقه بیشتر شامل اسپند، بومادران، خارشتر، چای ترش، بابونه و زیره است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *