مقالات

شهرستان سرخه مناسب برای کشاورزی

شهرستان سرخه یکی از شهرستان های شرقی استان سمنان به مرکزیت شهر سرخه می باشد. که از شمال با استان تهران و شهرستان فیروزکوه، از جنوب با استان اصفهان و کویر لوت، از غرب با شهرستان آرادان و گرمسار و از شرق با شهرستان سمنان و مهدیشهر همسایه است.

شهرستان سرخه بخشی از فلات مركزی ايران بوده، که آب و هوایی مشابه با ساير نقاط حاشيه اين فلات دارد. این شهرستان دارای آب و هوایی نیمه بیابانی است. این شهرستان دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و خشک است. میانگین دمای سالانه در این شهرستان ۱۴ درجه سانتی‌گراد است.

کشاورزی

اقتصاد سرخه بر پایه کشاورزی، دامداری، و صنعت استوار است. این شهرستان دارای زمین‌های حاصل‌خیزی است که برای کشاورزی مناسب هستند. به طور كلي در این منطقه، كشت ديمي وجود ندارد و غالباً كشت به صورت آبي است. كل مساحت زمين زراعي سرخه به600 هكتار مي رسد. آب مورد نياز به وسيله چاه هاي موجود، قنات ها و رودخانه (كه مهم ترين منبع آبي سرخه مي باشد)، تأمين مي گردد. شيوه ي توليد این منطقه تقريباً85 درصد سنتي و15 درصد مكانيزه است. علاوه بر زمين هاي زراعي، حدود90 هكتار باغ در اطراف سرخه وجود دارد .

غلات و صيفي جات (خربزه، هندوانه، پياز و…) از مهم ترين محصولات زراعی این منطقه به شمار مي آيند. از كل اراضي زير كشت250 هكتار زير كشت گندم مي باشد. كه عملكرد زمين هاي سرخه براي گندم سه تن در هكتار است و عملكرد براي محصول جو5/2 تن در هر هكتار مي باشد.از ميان زراعت هاي صنعتي ، در اراضي زراعي سرخه، تنها پنبه كشت مي شود. كه بعد از گندم و جو مهم ترين محصول است و حدود35 درصد از كل زمين هاي زراعي را به خود اختصاص داده و عملكرد آن3 تن در هكتار مي باشد.

باغات در سرخه90 هكتار از اراضي كشاورزي را به خود اختصاص داده اند؛ محصول غالب، انار مي باشد. كه عملكرد آن12 تا14 تن در هكتار است.محصولات ديگر باغات سرخه عبارتند از: زردآلو، آلوچه، توت، سيب درختي، انجير و انگور. این محصولات جنبه صادرات ندارد بلكه در سرخه به مصرف مي رسد.محصولات جاليزي به خاطر بالا بودن ميزان عملكرد آن در منطقه ، مورد توجه كشاورزان است و مهم ترين آنها خربزه و هندوانه می باشد.خربزه سرخه از سال ها قبل، شهرت فراوانی داشته است. این محصول به كشورهاي حاشيه خليج فارس و از آن جا به اروپا صادر مي گردد.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *