مقالات

شهرستان سردشت در مسیر توسعه کشاورزی

شهرستان سردشت یکی از شهرستان های جنوب غربی استان آذربایجان غربی به مرکزیت شهر سردشت می باشد. که  از شمال به شهرستان پیرانشهر، از شمال غربی به مهاباد، از شرق به بوکان، از جنوب به استان کردستان و کشور عراق و از غرب به کشور عراق منتهی می‌گردد.

شهرستان سردشت نیز همچون سایر مناطق استان آذربایجان غربی تحت تاثیر جبهه های هوایی است که از شمال غربی و گاها از غرب این استان وارد می گردند. بنابراین آب‌وهوای این شهرستان نیز متعدل کوهستانی‌ است. به علت بارش برف و باران فراوان،شهرستان سردشت از منابع آب بسیار غنی برخوردار است. کل محدوده ی  سردشت در حوزه آبریز زاب کوچک قرار دارد که بخش اصلی حوزه نیز محسوب می شود. وضعیت خاص جغرافیایی در شهرستان سردشت و به دنبال آن بارندگی های نسبتا زیاد در این ناحیه باعث تنوع پوشش گیاهی آن شده است.

کشاورزی

شهرستان سردشت، شهرستانی مرزی است و در گذشته مردم بیشتر به کسب و کارهای مرزی مانند مبادلات تجاری مشغول بوده اند اما امروزه به دلیل بسته شدن مرز، افراد به مشاغلی مانند کشاورزی و دامداری روی آورده اند. کشاورزی به هردو صورت زراعت و باغداری انجام می شود اما باتوجه به اینکه شهرستان سردشت بافتی کوهستانی دارد، باغداری نسبت به زراعت توسعه بیشتری پیدا کرده است. با اینکه تعدادی از زمین های کشاورزی شهرستان به آب دسترسی ندارند اما بارش های زیاد در این شهرستان امکان کاشت محصولات باغی به مقدار بیشتر را فراهم کرده است.

انگور سیاه از محصولات باغی این شهرستان است که به میزان زیادی تولید می شود. می توان گفت سالانه حدود 35000 تن انگور در شهرستان تولید می‌شود.

همانطور که گفتیم زراعت در این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن و نبود مساحت زمین های همواری که برای کشت محصولات زراعی و همچنین نبود آب توسعه کمتری یافته است. اما از آنجا که این شهرستان بارندگی بسیار خوبی دارد،  این مشکل با کشت دیم تا حدودی حل می شود. از این رو گندم، عمده تولید زراعی شهرستان سردشت است.

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *