مقالات

شهرستان شاهرود از قطب های کشاورزی کشور

شهرستان شاهرود از بزرگترین شهرستان های استان سمنان به مرکزیت شهر شاهرود در شمال شرقی ایران می باشد. که  از شمال به استان گلستان و شهرستان میامی، ازجنوب به استان های اصفهان و یزد، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان دامغان محدود می‌شود.

آب و هوا

در اکثر ماه‌های سال آب و هوای شهرستان شاهرود معتدل سرد می‌باشد. شاهرود یکی از شهرستان های به اصطلاح چهار فصل و خوش آب و هوای ایران است. آب و هوای شاهرود به نسبت پستی و بلندی و نزدیکی به کویر نمک و رشته کوه البرز متغیر می‌باشد. در این رابطه آب و هوای آن به دو منطقه تقسیم می‌گردد: قسمت مرکزی شامل شاهرود و دهستان‌های حومه، دهملا معتدل و قسمت جنوبی مانند طرود، بیارجمند و خوارتوران گرم معتدل است. قسمت مرکزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن کوهستانی با آب و هوایی سرد و مرطوب است. قسمت جنوبی که در مجاورت کویر قرار دارد، آب و هوای نسبتاً گرم دارد.

متوسط درجه حرارت سالانه در این شهر ۱۴ درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی سالانه ۱۸۰ میلیمتر است. شاهرود به علت واقع شدن در دامنه کوه از لحاظ آب‌های سطحی به صورت رودخانه‌های دائمی، سهمی نداشته و رودخانه‌های سیلابی و فصلی در این شهر جاری می‌باشد. رود بزرگ شاهرود سال های گذشته از داخل شهر شاهرود رد می‌شده‌است و بستر آن شاهرود را به دو قسمت تقسیم کرده‌است.

کشاورزی

شهرستان شاهرود از لحاظ تولیدات کشاورزی در سطح استان سمنان دارای مقام اول و در کشور جزء ۱۹ قطب کشاورزی برتر کشور می باشد. آب و هوای خوب و اقلیم‌ مناسب از توانمندی های برتر کشاورزی این شهرستان  است.

باغداری

بخاطر تنوع آب و هوا در شهرستان شاهرود، تولید میوه در این شهرستان بسیار زیاد است. مهم‌ترین محصولات باغی شاهرود که در کل ایران نیز زبانزد می‌باشند، انگور و زردآلو هستند .در شهرستان شاهرود 30 نوع انگور، از جمله فخری سفید و قرمز، لعل، صاحبی، خلیلی، ریش بابا، شاهینی، زمستانی و رزاقی برداشت می‌شود. 10درصد انگور کشور از باغات  شاهرود تامین می شود. همچنین بیش از 30 گونه متفاوت از زردآلو در باغ های بسطام و این شهرستان تولید می شود و می توان گفت حدود 10 درصد زردآلوی كشور در باغ های منطقه بسطام شهرستان شاهرود تولید می شود.

تنوع اقلیم در شهرستان شاهرود و داشتن اقلیم مناسب جهت کاشت درخت سیب موجب شده تا این شهرستان به یکی از قطب های تولید سیب در کشور تبدیل شود.  سیب توسرخ یکی از 40 نوع سیبی است که در استان سمنان کشت می شود و محل اصلی تولید آن شهر مجن از توابع شهرستان شاهرود است. سیب توسرخ گونه بومی و قدیمی استان سمنان است .

یکی دیگر از محصولات باغی که شروع کاشت آن به چندسال اخیر برمی گردد و شهرستان شاهرود در این زمینه بسیار موفق بوده است و توانسته به قطب آن محصول در استان سمنان تبدیل شود، سنجد است. بخشی از محصول تولیدی در این شهرستان به صورت تازه خوری مصرف شده و بقیه برای استفاده در صنایع دارویی به سایر استان های کشور ارسال می شود.

انجیر یکی دیگر از محصولات باغی است که مقدار تولید بالایی در شهرستان شاهرود دارد. گردو و بادام و گلابی از دیگر محصولاتی هستند که تولید نسبتا خوبی در شهرستان شاهرود دارند. میوه های هسته داری همچون آلبالو، گیلاس، هلو و شلیل نیز به مقدار زیاد در این شهرستان تولید می شوند. خربزه از دیگر تولیدات شاهرود است که کیفیت بسیار خوب آن  باعث معروفیت این محصول در کشور  است.

زراعت

گندم از جمله محصولات زراعی شهرستان شاهرود است که به مقدار زیادی تولید می شود. در  شاهرود ارقام گندم پیشگام، اروم و رخشا کشت می شود که بازدهی بالا و مقاومت در مقابل آفات، از ویژگی های این ارقام است. جو نیز از جمله غلاتی است که مقدار تولید بالایی را در این شهرستان دارا می باشد.

خوارتوران، دهستانی است از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود که یکی از مناطق اصلی کاشت فلفل قرمز محسوب می شود. فلفل تولیدی در این شهرستان مرغوبیت بسیار خوب و جنبه صادراتی دارد.

زعفران از گیاهان با ارزشی است که در شهرستان شاهرود تولید می شود. این گیاه در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی شهرستان قابل کشت است.

سیب زمینی و پیاز از جمله محصولات زراعی هستند که به مقدار زیاد در شهرستان شاهرود تولید می شوند. در این شهرستان  همچنین صیفی جاتی همچون گوجه و خیار به مقدار زیادی در فضای گلخانه ای و در فضای آزاد کشت می شوند.

 

 

ما در مجموعه رسان آب به شما در شناخت بهتر و تهیه لوله و اتصالات کشاورزی کمک خواهیم کرد.

شما میتوانید برای خرید لوله های خرطومی و اتصالات کشاورزی

وتحویل در شهر خودتان به سایت رسان آب مراجعه بفرمائیدوخریدی

راحت و مطمئن را تجربه بفرمائید.

www.rasanab.com

رسان آب       

لوله واتصالات کشاورزی وصنعتی     

مشاوره: 09001051369

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *